Hlavní navigace

Rozvaha při přerušení podnikání nulová?

• (neregistrovaný) 89.176.224.---

27. 3. 2011 15:56

dobrý den, chci se zeptat na přerušení podnikání u OSVČ vedoucí účetnictví. Vím, že musím upravit HV o zálohy, NPO, ... dle § 23 odst 8. Nevím ale co s ostatními rozvahovými účty, kde mi "visí" staré zůstatky (311, 321). Mám je proúčtovat nedaňově, aby se mi vynulovali? A co s účtem 491 - účet individ. podnikatele?
    děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 3. 2011 20:01

V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

Re: rozvaha při přerušení podnikání nulo
      Smíchala jste hrušky s jablky
      Úpravy kvůli daním se v rozvaze neprojeví, max. tak v podrozvaze.

• 27. 3. 2011 20:22

ivika (neregistrovaný) 89.176.224.---

Děkuji, myslela jsem, že když pozastavuji činnost, tak bych měla podávat nulovou rozvahu ke dni pozastavení činnosti a vypořádat zůstatky na jednotlivých účtech ...

• 27. 3. 2011 21:20

Zákon o účetnictví
      (4) Účetní jednotky uvedené v § 1 odst. 2 písm. f) jsou povinny vést účetnictví od prvního dne účetního období následujícího po období, ve kterém se rozhodly vést účetnictví, nerozhodnou-li se vést účetnictví již ode dne zahájení podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, až do dne ukončení uvedených činností nebo do posledního dne účetního období, ve kterém se rozhodly vedení účetnictví ukončit, a nevznikla-li jim povinnost vést účetnictví podle § 1 odst. 2 písm. d), e), g) nebo h).

Jde o to, že závazky a pohledávky zůstají i po přerušení živnosti.

• 27. 3. 2011 21:35

Ještě jsem Vám k tomu něco našla:
      http://www.stormware.cz/podpora/LegServis/Preruseni_podnikani.aspx

Ješte je otázka, na základě jakého § vedla OSVČ účetnictví, zda dobrovolně nebo povinně. Zda by se přerušení nedalo považovat za zkrácené účetní období.

Snad se ještě někdo ozve.

• 27. 3. 2011 22:10

ivika (neregistrovaný) 89.176.224.---

vedla účetnictví dobrovolně od začátku podnikání (2002) a přerušení (2010) bude trvat minimálně další 2 roky - jestli vůbec činnost ještě někdy zahájí....

díky za odkaz - už 2 dny k tomu něco hledám a nenacházím :) likvidaci sro umím, ale přerušení živnosti OSVČ v podvojku dělám poprvé....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).