Hlavní navigace

Zrušení PP ve zkušbní době

  • (neregistrovaný) 88.100.76.---

    1. 4. 2011 10:08

    Dobrý den,
    zaměstnavatel dal výpověď zaměstnanci ve zkušební době.Na internetu jsem si našla vzor této výpovědi a je tam pouze podpis zaměstnavatele,podpis zaměstnance tam v tomto případě není potřeba????Ptám se,protože výpověď ve zkušební době jsem ještě neřešila,řešila jsem jen dohodu o rozvázání pracovního poměru a tam je podpis jak zaměstnance,tak i zaměstnavatele.Předem děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 4. 2011 10:10

      Renáta (neregistrovaný) 109.72.7.---

      Re: Zrušení PP ve zkušbní době
      Výpověď ve zkušební době nedávejte, to je nesmysl....navíc byste museli dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu...Ve zkušební době poměr zrušte (dle § 66 ZP)..není třeba podpis zam-ce. Dohoda je něco jiného..jak už z názvu vyplývá, je to dohoda dvou stran a při té jsou podpisy obou účastníků dohody přímo nutné...

    • 1. 4. 2011 10:27

      abc (neregistrovaný) 88.100.76.---

      Re: Zrušení PP ve zkušbní době
      Má to hlavičku zrušení pracovního poměru ve zkušební době zaměstanavatelem a pod tím je napsáno podle § 66.Takže v tomhle případě stačí jen podpis zaměstnavatele.A v případě zrušení pracovního poměru ve zkušební době se teda musí dodržet dvouměsíční výpovědní lhůta???

    • 1. 4. 2011 10:43

      Kara (neregistrovaný) 82.113.44.---

      Re: Zrušení PP ve zkušbní době
      Špatně čtete. Dvouměsíční výpovědní doba se musí dodržet při dání výpovědi. Výpověď je něco jiného než zrušení.
      Ve Vašem případě zaměstnavatel zrušil dle § 66 zaměstnanci pracovní poměr ve zkušební době nějakým dnem. A protože to píše zaměstnavatel zaměstnanci, tak je na tom jeho (zaměstnavatelův) podpis. Jestli zaměstnanec podepíše převzetí nebo nepodepíše, není podstatné. Podstatné je, že mu to zrušení bylo oznámeno a pracovní poměr uvedeným dnem končí.

    • 1. 4. 2011 10:58

      abc (neregistrovaný) 88.100.76.---

      Re: Zrušení PP ve zkušbní době
      Aha,děkuji za vysvětlení.A ještě jsem se chtěla zeptat,v zákoníku je,že se zrušení PP musí oznámit alespoň 3 dny předem.Je problém,když mu zrušení napíšu dnes a osobně mu bude předána taky dnes???To,že končí,mu bylo sděleno včera.A mám si nechat od něj i podepsat to zrušení,jako,že ho dneska převzal,aby pak třeba nepřišel,že mu nic dodáno nebylo???Jak máte tohleošetřené???

    • 1. 4. 2011 11:09

      Kara (neregistrovaný) 82.113.44.---

      Re: Zrušení PP ve zkušbní době
      Ty tři dny nejsou nijak závazné, to je jen doporučení. Lze zrušit ze dne na den. Nejlepší je oznámit zrušení po odpracované směně s tím, že tímto dnem jeho prac. poměr končí. Často se totiž stává (a stále to tu probíráme), že zaměstnanci se oznámí, že mu ruší prac. poměr za 3 dny a on se hodí marod. A zákoník říká, že mu nelze zrušit prac. poměr v prvních 3 týdnech nemoci. A jsou dva právní výklady. Jeden říká, že když je mu zrušení oznámeno předtím, než začal marodit, je zrušení platné a poměr končí určeným dnem. Druhý výklad říká, že nelze a že zrušení se nekoná, musí se počkat, až uplynou 3 týdny nemoci a pak lze teprve znovu oznámit zrušení. Proto je lepší neříkat nic předem.

    • 1. 4. 2011 10:47

      kolik (neregistrovaný) 80.188.62.---

      Re: Zrušení PP ve zkušbní době
      Od toho je to přece zkušební doba, asi si jak zaměstnanec tak zaměstnavatel rozmysleli, jestli budou vzájemně spolupracovat. Pokud ne, jak jeden tak druhý mohou pracovní poměr okamžitě zrušit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).