Hlavní navigace

Sleva na dítě - maturita ZÁŘÍ

  • (neregistrovaný) 90.179.31.---

    1. 4. 2011 19:49

    Prosím o Váš názor ,
    pletu se já nebo paní na finančáku, která mě dle mého názoru připravila o 3měsíce slevy na dítě.

    Holka (21let) dne 17.6.2010 neudělala maturitu, přes prázdniny příprava k opravkám, nikde nepracovala, nebyla na ÚP. Dne 16.9.2010 úspěšně složila maturitu a obdržela maturitní vysvědčení s datem složení maturity.
    Já jsem uplatnila slevu za 9měsíců.
    Paní z FÚ mi to škrtla na 6měsíců, že prý na to nemám nárok.
    Přece se píše ukončení středoškolského studia je ukončeno úspěšným vykonáním matur. zkoušky.

    Děkuji
    Re

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 4. 2011 7:03

      jasná (neregistrovaný) 80.82.146.---

      Re: Sleva na dítě - maturita ZÁŘÍ
      Musí se jedna o řádné ukončení, ne opravné.

    • 2. 4. 2011 9:05

      IlonaJ (neregistrovaný) 80.90.129.---

      Re: Sleva na dítě - maturita ZÁŘÍ
      s tím souhlasím, ale pokud někdo ukoční maturitu v černu, tak se do slev počítá ještě doba prázdnin, tj. 8 měsíců... Nebo se pletu?

    • 2. 4. 2011 9:23

      IlonaJ (neregistrovaný) 80.90.129.---

      Re: Sleva na dítě - maturita ZÁŘÍ
      tím jsem chtěla říci, že i když nebylo ukončeno v červnu maturitou, tak jí nenáleží těch 8 měsíců do slev? Asi se to bere jen v případě zdárného ukončení studia, že?...

    • 2. 4. 2011 17:56

      Jiřka1 (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: Sleva na dítě - maturita ZÁŘÍ
      Pokud je studentovi povolená opravná závěrečná zkouška nebo je mu povoleno odložení, je studentem do 31.8. Takže dceři byla povolena opravná maturita, v září ji složila, nárok na zvýhodnění máte 8 měsíců.

    • 2. 4. 2011 18:32

      Jiřka1 (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: Sleva na dítě - maturita ZÁŘÍ
      I když, jak se tak dívám na zákon o státní sociální podpoře, na který odkazuje zákon o daních z příjmů, tak v § 15 se opravdu mluví o tom, že při úspěšném vykonání zkoušky v květnu nebo červnu je studentem do konce školního vyučování a pak i v navazujících prázdninách, pokud nevykonával činnost celý měsíc...
      Já jsem měla tak nějak zafixované to, co jsem napsala výše - povolena opravná ná září - studentem je do konce školního roku (tj. do 31.8.). A dokonce jsem kdysi tu slevu dala (to ještě tenkrát byl myslím odpočet ze základu daně) a FÚ mně to schválil.

    • 2. 4. 2011 19:27

      xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: Sleva na dítě - maturita ZÁŘÍ
      http://forum.podnikatel.cz/index.php?topic=1822.0

      Příklad
      Poplatník s příjmy ze závislé činnosti uplatňuje daňové zvýhodnění na studující dceru, která maturitní zkoušku složila až v náhradním termínu v září. Je možné uplatnit daňové zvýhodnění na dceru ještě za měsíc září?
      Podle § 81 odst. 9 zákona č. 561/ 2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů, žák přestává být žákem školy dnem následujícím po dni, kdy úspěšně vykonal maturitní zkoušku. Nevykonal-li žák jednu nebo obě části maturitní zkoušky v řádném termínu, přestává být žákem školy 30. června roku, v němž měl vzdělávání řádně ukončit. Z výše uvedeného je zřejmé, že v daném případě soustavná příprava studujícího dítěte na budoucí povolání na střední škole je doba do konce školního roku, včetně doby školních prázdnin, pokud v době prázdnin dítě např. nevykonávalo výdělečnou činnost podle § 10 zákona o státní sociální podpoře. Daňové zvýhodnění podle § 35c zákona o daních z příjmů lze tedy uplatnit do konce srpna daného zdaňovacího období.
      Ing. Eva Sedláková

      http://www.radimesi.cz/viewtopic.php?f=21&t=91&start=0

    • 3. 4. 2011 17:37

      Jiřka1 (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: Sleva na dítě - maturita ZÁŘÍ
      To jsem teda blázen. Já bych byla ráda, kdyby to bylo až do 31.8., ale zdá se mně, že ing. Sedláková si protiřečí. Nejprve řekne, že nevykonal-li žádk maturitu v řádném termínu, přestává být žákem 30. června. A pak řekne, že z výše uvedeného je zřejmé, že v daném případě je to do konce školního roku, včetně doby školních prázdnin. Z čeho je to zřejmé? Zákon o daních z příjmů říká, že se to řídí zákonem o státní sociální podpoře a ten říká, že studentem je v navazujících prázninách při úspěšném vykonání zkoušky v květnu nebo červnu. Což by znamenalo, že pokud ji úspěšně nevykonal v červnu nebo květnu, tak doba prázdnin už se nebere.

    • 3. 4. 2011 18:55

      xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: Sleva na dítě - maturita ZÁŘÍ
      Také z toho nejsme moc moudrá. Hledala jsem i tady v historii a našla jenom, že nárok je do konce srpna. Ani jsem neslyšela, že by se dokládaly k daňovým přiznáním nebo k ročním zúčtováním doklady, kdy byla maturita vykonána a s jakým výsledkem. Při kontrolách z FÚ zatím vždycky stačilo potvrzení školy na školní rok např. 2009/2010 a na jeho základě se uplatnilo zvýhodnění na dítě, stejně jako se nedokládalo, zda dítě někde náhodou nepracovalo o posledních prázninách. Nebo jste se setkala v praxi s tím, že by FÚ vyžadoval k DP potvrzení školy, že dítě maturovalo např. v květnu a maturitu udělalo?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).