Hlavní navigace

Exekuce - chyba?

• (neregistrovaný) 93.99.117.---

23. 4. 2011 9:49

Dobrý den, potřebovala bych poradit jak postupovat v následující situaci.
    Převzala jsem mzdové účetnictví. Exekuce vůči zaměstnanci byly označeny kdy přišly a dle nich bylo strháváno a odesíláno exekutorovi. A já ve strhávání pokračovala. Teď ale přišla "žádost o poskytnutí součinnosti" na exekuci, kterou neznám. Dohledáváním a pročítáním dokladů jsem zjistila, že tuto exekuci obdržel již předchozí zaměstnavatel a je zapsána v zápočtovém listě. My jsme o této exekuci ale od exekutora nic nedostali. Co teď s tím? Momentálně teda strhávám srážky na exekuci, která nám byla od jiného exekutora oznámena. Čeká se, až si exekutor dohledá nového zaměstnavatele nebo se musí nový zaměstnavatel nějak řídit podle zápočtového listu?
    Doufám, že jsem svůj problém popsala srozumitelně a předem děkuji za rady. Vendula

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 4. 2011 12:39

markov (neregistrovaný) 82.114.193.---

Re: exekuce - chyba?
      Nový zaměstnavatel musí exekutorovi, který je u exekuce napsán v ZL (Potvrzení o zaměstnání) oznámit, že u něj povinný začal pracovat a až na základě této skutečnosti Vám exekutor zašle doklady pro srážení exekuce.
      "Samo od sebe" nic nepřijde. Minulý zaměstnavatel oznámí exekutorovi, že u něj povinný přestal pracovat.
      Ale zaměstnanec nepůjde sám k exekutorovi a neřekne mu "teď pracuju tam a tam". Proto se exekuce zapisují do Potvrzení o zaměstnání.

• 23. 4. 2011 13:20

Vendula1 (neregistrovaný) 93.99.117.---

Díky za reakci. V zápočtovém listu je ale pouze částka s poznámkou exekuce. Má tedy původní zaměstnavatel povinnost nám oznámit podrobnosti této exekuce?
      Nicméně, stala se chyba a jak z toho teď ven? Mám přestat posílat srážky na exekuci, kterou jsme obdrželi my a začít posílat na tuto starší? Co a komu mám v takové situaci oznámit? Nebo mám dokonce požádat o vrácení špatně zaslané exekuce?

• 23. 4. 2011 14:58

markov (neregistrovaný) 82.114.193.---

>Díky za reakci. V zápočtovém listu je ale pouze částka
      >s poznámkou exekuce. Má tedy původní zaměstnavatel
      >povinnost nám oznámit podrobnosti této exekuce?
      Původní zaměstnavatel má povinnost oznámit Vám podrobností exekuce, ale VÝHRADNĚ PROSTŘEDNICTVÍM ÚDAJŮ NA POTVRZENÍ O ZAMĚSTNÁNÍ. V žádném případě Vám nemůže poslat listiny od exekutora, které obdržel on.
      V tomto případě zřejmě nebylo dodrženo ustanovení § 313 odst. 1 písm. f) ZP: "zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky"
      Bohužel Vaše předchůdkyně pochybila a měla si vyžádat doplnění Potvrzení o zaměstnání o potřebné údaje.

>Nicméně, stala se chyba a jak z toho teď ven? Mám
      >přestat posílat srážky na exekuci, kterou jsme obdrželi my
      >a začít posílat na tuto starší? Co a komu mám v takové
      >situaci oznámit? Nebo mám dokonce požádat o vrácení
      >špatně zaslané exekuce?
      Je mi líto, v tomto Vám nejsem schopná poradit, ještě jsem takovou situaci neřešila. Ale zkuste se podívat sem:
      http://business.center.cz/business/pravo/zakony/osr/cast6h2.aspx
      A třeba se ozve p. Pája nebo někdo, kdo se do takové sitace dostal.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).