Hlavní navigace

OSVČ a exekuce

  • 217.66.176.---

    7. 12. 2011 15:36

    Dobrý den, prosím o radu jak správně postupovat. OSVČ, plátce DPH, vede daň.evidenci. Na základě exekuč.rozhodnutí mu bylo zabaveno zboží, které následně bylo v aukci prodáno. Jak správně u tohoto plátce tuto skutečnost zobrazit v jeho daňové evidenci (jaké doklady by měl pro průkaznost mít? ) a jak to bude s odvodem dph  na výstupu ? ( dph z tohoto příjmu bude na finanční úřad údajně odvádět exekutor-měl by si OSVČ o tom vyžádat nějaký doklad či potvrzení od zaplacení tohot dph? ). A také mi není jasné jak se tato skutečnost promítne do přiznání k dph (případně do záznamní povinnosti).
    Můžete prosím někdo poradit?
    Děkuji Renata

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 1. 2012 7:02

      autorka

      Odpovídala Jana Vítková, daňová poradkyně ze společnosti MIVO:

      Jde o zdanitelné plnění vlastníka zboží (dlužníka), který hodnotu exekuovaného zboží prodaného v dražbě musí uvést ve svém daňovém přiznání (přestože dražbu organizuje exekutor). V zákoně o DPH se k tomuto procesu vztahuje:

      - § 21 odst. 3 písm. c) definující okamžik uskutečnění zdanitelného plnění, kterým je den příklepu při vydražení věcí ve veřejné dražbě podle zákona o veřejných dražbách,

      - § 28 odst. 7 definující daňový doklad v tomto případě a

      - § 108 odst. 4, kde se píše o postupu exekutora, který sice DPH na účet FÚ odvádí, ale činí tak jménem plátce (a na jeho daňový účet). Exekutor musí odvod daně za plátce/dlužníka finančnímu úřadu oznámit, formu oznámení zákon nespecifikuje.

      Toto klíčové ustanovení zní: "Osoba určená k zajištění prodeje obchodního majetku plátce, která přijala úplatu za uskutečněný prodej obchodního majetku, je povinna zajistit daň a odvést ji na osobní daňový účet plátce vedený u místně příslušného správce daně. Tato osoba je povinna oznámit správci daně uskutečnění a výši zdanitelného plnění ve lhůtě pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém se uskutečnil prodej obchodního majetku plátce."

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).