Hlavní navigace

1%PC auta kdy uplatnit

  • (neregistrovaný) 79.98.73.---

    5. 5. 2011 14:36

    Dobrý den,

    chci se zeptat, když máme vozidlo, které se používá jen na služební cesty neplatí na to doufám, že mám uplatňovat u mezd to 1% z PC toho automobilu. Máme ve firmě jen jedno a opravdu se používá jen na služební účely.
    Potom by mě ještě zajímalo, zda kdyby si ho pracovník půjčil na 1 den k soukromým účelům, musím mu tedy uplatnit to 1% i když to bylo jen 1 den? To ovlivní výplatu o docela dost peněz....
    Díky
    Míša

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 5. 2011 15:27

      znk (neregistrovaný) 213.29.198.---

      Re: 1%PC auta kdy uplatnit
      Bohužel i na 1 den, ale tak ve firmě se snad nějak určitě domluvíte.

    • 5. 5. 2011 16:34

      nell (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: 1%PC auta kdy uplatnit
      § 6 ZDP říká :

      (6) Poskytuje-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně motorové vozidlo k používání pro služební i soukromé účely, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 1 % vstupní ceny vozidla za každý i započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla.

      V podstatě jde o to, že zaměstnanec má vozidlo soustavně přidělené a používá ho i k soukromým účelům. Pokud však je vozidlo poskytnuto zaměstnanci mimořádně, tak se 1 % neplatí!
      Např. si může zaměstnanec půjčit vozidlo na dovolenou třeba i na 14 dní, jedná se o použití mimořádné, 1% se neplatí.

    • 5. 5. 2011 17:07

      v.e.n.d.y.

      Re: 1%PC auta kdy uplatnit
      V zákoně se říká BEZPLATNĚ, to znamená, že pokud si půjčí auto mimořádně, měl by zaplatit pronájem v ceně obvyklé v místě a čase organizace. Zjistit cenu v autopůjčovnách v okolí a zaměstnanci naúčtovat.

    • 6. 5. 2011 10:46

      Lenka2 (neregistrovaný) 193.85.70.---

      Re: 1%PC auta kdy uplatnit
      >>>>Dobrý den,
      >>>>
      >>>>chci se zeptat, když máme vozidlo, které se používá
      >>>>jen na služební cesty neplatí na to doufám, že mám
      >>>>uplatňovat u mezd to 1% z PC toho automobilu. Máme ve
      >>>>firmě
      >>>>jen jedno a opravdu se používá jen na služební účely.
      >>>>Potom by mě ještě zajímalo, zda kdyby si ho pracovník
      >>>>půjčil na 1 den k soukromým účelům, musím mu tedy
      >>>>uplatnit to 1% i když to bylo jen 1 den? To ovlivní
      >>>>výplatu o docela dost peněz....
      >>>>Díky
      >>>>Míša
      >>>
      >>>Bohužel i na 1 den, ale tak ve firmě se snad nějak
      >>>určitě domluvíte
      >>
      >>§ 6 ZDP říká :
      >>
      >>(6) Poskytuje-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně
      >>motorové vozidlo k používání pro služební i soukromé
      >>účely, považuje se za příjem zaměstnance částka ve
      >>výši
      >>1 % vstupní ceny vozidla za každý i započatý
      >>kalendářní měsíc poskytnutí vozidla.
      >>
      >>V podstatě jde o to, že zaměstnanec má vozidlo
      >>soustavně přidělené a používá ho i k soukromým účelům.
      >>Pokud
      >>však je vozidlo poskytnuto zaměstnanci mimořádně, tak
      >>se 1 % neplatí!
      >>Např. si může zaměstnanec půjčit vozidlo na dovolenou
      >>třeba i na 14 dní, jedná se o použití mimořádné, 1%
      >>se
      >>neplatí.

      Můžete mi říct, kde z tohoto ustanovení vyčtu, že pokud se jedná o mimořádnou situaci, 1 % se nedává??


      >V zákoně se říká BEZPLATNĚ, to znamená, že pokud si
      >půjčí auto mimořádně, měl by zaplatit pronájem v ceně
      >obvyklé v místě a čase organizace. Zjistit cenu v
      >autopůjčovnách v okolí a zaměstnanci naúčtovat.

    • 6. 5. 2011 11:46

      v.e.n.d.y.

      Re: 1%PC auta kdy uplatnit
      To nevyčtete v žádném zákoně, to musíte odvodit z toho, co Vám sem kolegové zkopírovali. Buď to bude bezplatné zapůjčení a zaměstnanec kromě PHM zaplatí i daň z 1% PC, nebo mu to pronajmete za cenu obvyklou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).