Re: Zahranicni cestak v EUR
Zákoník práce
§ 184
Při poskytování cestovních náhrad, na které nebyla poskytnuta záloha, se přiměřeně použije § 183 s tím, že pro přepočet měn se použijí kurzy vyhlášené Českou národní bankou a platné v den nástupu zahraniční pracovní cesty.
Takže
1) můžete zaúčtovat do účetnictví v EUR kurzem, kterým účtujete a skutečnou výplatu provést, až budete mít EUR
2) Přepočítat dle výše uvedeného § a vyplatit v českých korunách, pokud zaměstnanec souhlasí
Pozor na to, že může být jiný kurz pro vyplacení a jiný kurz pro zaúčtování, rozdíl je kurzový zisk či ztráta
Re: Zahranicni cestak v EUR
Dobrý den, já se vložím do diskuze. Pokud vyplácím zahraniční cesťák v EUR, nebyla poskytnuta záloha, také použiju paragr. 184? Můžete mi poradit?
Re: Zahranicni cestak v EUR
Dobry vecer,
no pokud vyplacite cestak v EUR, tak vyplatite EURa a o tech učtujete bud kurzem dne ucetniho pripadu nebo použijete pro přepočet do účetnictví pevny, to zalezi jak mate stanovene ve smernici.
Kurz ze dne počátku prac. cesty použijete pouze pokud potřebujete přepočítat zahr. měnu k výplatě v Kč.
Re: Zahranicni cestak v EUR
no snad si rozumime ? vyplacite v EURech, asi mate Euro pokladnu, ze ? Nebo muzete vyplácet z EURo účtu. Ja ted pisu o kurzu, kterym musite take ten cestak zauctovat na 512... a to se prave použije kurz kdy účtujete, pokud používáte denní kurz..... Rozmíme si ? :)
Re: Zahranicni cestak v EUR
Můžu Vás ještě poprosit o názor na tento článek?
Cestovní náhrady i zálohu vyúčtujete kurzem ČNB ke dni vyplacení zálohy (§ 183 odst. 2 zákoníku práce) nebo pokud záloha vyplacena nebyla, použijete platný kurz ČNB v den nástupu zahraniční cesty (§ 184 zákoníku práce). V případě, že zaměstnanec směnil v zahraničí poskytnutou zálohu na jinou měnu, jste povinni použít pro vyúčtování zaměstnancem doložený kurz.
Pro zaúčtování cestovních náhrad musíte přepočítat zvlášť každou měnu na CZK. Případný nedoplatek doplatíte zaměstnanci v dohodnuté měně, kterou přepočítáte kurzem vyplacení zálohy nebo zahájení služební cesty.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
6. 5. 2011 21:02
Dobry den,
obracim se s dotazem ohledne kurzu při zučtovani zahr. cestaku.
Zamestananec si vyplnil zahranicni cestak, Ma tam stravne a taxi. Bylo domluvene vyplaceni z Euro pokladny. Jenze zrovna ted nemame, ale zamestnanci nevadi, ze mesic pocka nez nam zaplati odberatele. Chci se zeptat na uctovani. Muzu si v den zuctovani ces. v internich dokladech zuctovat do N cestak 512/335, kurzem kdy uctuji. A jak budou penize v euro pokladne, tak udelat vyplatu 335/211 ? S tim , ze mi tam vznikne nejaky drobny kurz. rozdil. Muzu takto vyřešit ? Nebo muze byt nejaky problem ?