Hlavní navigace

Zaměstnanec na neschopence

  • (neregistrovaný) 90.178.14.---

    17. 5. 2011 9:18

    Mám pracovníka, který je na neschopence. Nastoupil do nemocnice v půli dubna. 21 dní, co ho platím já už proběhlo a neschopnost stále trvá. Nicméně jsem ho nachytala při lži. Stále tvrdí, že je v nemocnici, ale tam jsem volala a řekli mi, že byl již propuštěn. Potvzení od doktora na pokračování neschopenky mám. Jak ho mohu postihovat (zda vůbec mohu) nebo kde přesně bych našla na co mám právo. Má vůbec povinnost mi hlásit změnu - když jde z nemocnice do domácího léčení?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 5. 2011 9:25

      P. (neregistrovaný) 77.48.42.---

      Re: Zaměstnanec na neschopence
      Když je stále nemocný, tak pro vás není podstatné, jestli je v nemocnici nebo doma. Pro vás jsou důležité doklady, které vám má k neschopnosti dodat. Problém by nastal, kdyby byl nemocný a měl být doma a vy jste udělali "přepadovku", na kterou máte právo, a nenašli by jste ho doma. To už by jste řešit mohli jako zaměstnavatel. Jestliže tohle ale není ten případ a od něj máte všechny doklady, které potřebujete, tak myslím, že tady je vše v pořádku.

    • 17. 5. 2011 9:28

      jasná (neregistrovaný) 78.157.177.---

      Re: Zaměstnanec na neschopence
      Pokud se vám něco nezdá, můžete požádat OSSZ o kontrolu nemocného, zda se zdržuje v době nemoci doma.

    • 17. 5. 2011 9:28

      Alex_21 (neregistrovaný) 194.228.36.---

      Re: Zaměstnanec na neschopence
      Zajímavá nemocnice, kde někomu cizímu sdělí informace o pacientovi.

      Máte právo pouze na jedinou věc, dát podnět ke kontrole dodržování režimu dočasně práce neschopného.

    • 17. 5. 2011 9:37

      xy5

      Re: Zaměstnanec na neschopence
      kontrolu jste mohli provést v 1. 21 KD nemoci (§ 192 Zák.pr.), nyní požádejte, aby kontrolu provedla OSSZ

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).