Hlavní navigace

Dobropis vs. opravný daňový doklad

  • (neregistrovaný) 217.170.97.---

    19. 5. 2011 14:31

    Dobrý den,moc prosím o radu. Vraceli jsme zboží, které bylo chybně objednáno (náhradní díl), od dodavatele jsme obdrželi dobropis. Chtěla jsem se zeptat,zda neměl být zaslán opravný daňový doklad s uvedením důvodu opravy? Mockrát děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 5. 2011 14:53

      Vlad

      Re: Dobropis vs. opravný daňový doklad
      Zřejmě se ptáte na to, zda místo "dobropis" nemá být doklad nazván "opravný daňový doklad". Je to běžná nejasnost, se kterou se setkáváme dnes a denně. Takže bude nejlepší se podívat, co říká zákon.
      V §45 ZDPH je napsáno, co musí obsahovat opravný daňový doklad, v § 28 náležitosti běžného daňového dokladu. Ani v jednom paragrafu není stanovena povinnost, aby se doklad nazýval "opravným daňovým dokladem". Je-li to nazváno "dobropis" a splňuje to požadované náležitosti, je doklad v pořádku. Jistě nebudete zpochybňovat doklad, který je nadepsán jako "faktura", přestože se tento pojem v ZDPH vůbec nikde nevyskytuje. S dobropisem je to to samé. Prostě zažitý zvyk.

    • 19. 5. 2011 15:10

      pavla123 (neregistrovaný) 217.170.97.---

      Re: Dobropis vs. opravný daňový doklad
      Moc děkuji za odpověď. Chybí mi na něm uvedení důvodu opravy. Jinak všechny náležitosti splňuje. Dodavatel by mi měl tedy tento důvod doplnit,že?

    • 19. 5. 2011 15:24

      BJ (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: Dobropis vs. opravný daňový doklad
      Hlavně doklad nevracejte, je to jejich problém. Buďte ráda, že máte v ruce alespoň něco, protože Vaše povinnost je "vrátit" DPH i bez dokladu. §74/1

    • 20. 5. 2011 9:27

      jar (neregistrovaný) 83.208.251.---

      Re: Dobropis vs. opravný daňový doklad
      Zkuste ve vyhledávači zadat daňový doklad, myslím 17.5. v úterý jsme to tu řešili a zrovna paní BJ to pěkně popisovala (včetně vysvětlení § 42,43)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).