Reklamní předměty nad 500,- Kč a přefakturace

  • (neregistrovaný)

    12. 12. 2011 11:08

    Dobrý den,
    měl bych dotaz na daňový pohled u dárků s logem nad 500 Kč bez DPH. Firma poskytuje pro zákazníky různé dárky, které označí logem firmy (jedná se např. o poukazy na dovolenou na hory, foťáky, hračky Lego, TV, sportovní bundy atd.) Tyto předává  (významným) zákazníkům jednatel dle svého uvážení. Za normálních okolností bych to zaúčtoval nedaňově na 513 - nákl. na reprezentaci vč.DPH při vyskladnění z účtů 112.
    Máme ale domluveno s našim hlavním dodavatelem zboží na základě "Franchisingová smlouvy", že mu můžeme kvartálně vyfakturovat reklamní věci související s podporou prodeje a veškeré tyto dárky na reprez. přefakturuji kvartálně na dodavatele zboží s tím, že na faktuře je uveden text, že mu fakturujeme částku... na podporu prodeje dle přiložených dokladů a přílohou jsou kopie faktur na reklamní a propagační předměty. Ve většině případu fakturuji 100%.
    Doufám, že to píšu trošku srozumitelně. Jak účtovat tedy tyto rekl.předměty na vstupu a výstupu? Daňově nebo nedaňově? Jak byste to účtovali? Děkuji za Váš názor.
    Petr

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 12. 2011 10:14

      bez přezdívky

      Dobrý den,

      rovněž v případě, že budou reklamní předměty (nad 500 Kč) přefakturovávány, podstata je stejná, tedy tento náklad nelze považovat např. za reklamní službu (daňově uznatelnou, s nárokem na odpočet). Pokud ze smlouvy vyplývá, že v konečném důsledku jde o náklad Vašeho dodavatele (a Vaše společnost jenom "administruje" rozdávání dárků), potom se mi jeví jako praktické použít pro účtování těchto reklamních předmětů nějaký účet 3xx (pohledávka za subjektem, kterému bude náklad přefakturován). Takto nakládání s těmito reklamními předměty neovlivní ani Vaše náklady, ani výnosy. Nárok na odpočet DPH samozřejmě nadále nebude možné uplatnit.

      Takže např.:
      - pořízení reklamních předmětů 3xx/321
      - úhrada z účtu 221/321
      - přefakturace 311/3xx
      - úhrada na účet 221/3xx

      Pokud jde o DPH na výstupu: Splníte-li podmínku, že částky na reklamní předměty byly vynaloženy "jménem a na účet klienta" ve smyslu § 36 odst. 11 zákona o dani z přidané hodnoty, přefakturovávané částky nebudou vstupovat do základu daně, tedy neodváděla by se z nich DPH na výstupu, neobjevily by se vůbec ve Vašem přiznání k DPH.

      K tomu dále viz informacem Ministerstva financí http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/legislativa_metodika_9074.html?year=0“ z 2.12.2008, kde je mj. uvedeno:

      "Podle § 36 odst. 11 ZDPH může plátce postupovat i v případě přijaté částky, která byla vynaložena plátcem jménem a na účet jiné osoby, za plnění osvobozené od daně nebo plnění, které není předmětem daně. Může se jednat např. o přijatou částku na úhradu pojišťovací služby nebo poštovní služby, nakoupené jménem jiné osoby, nebo o přijatou částku za nakoupené poštovní známky, kolky apod. pro jinou osobu, ale vždy se však musí jednat o částky, které nejsou výnosem nebo příjmem ani nákladem nebo výdajem plátce za jeho uskutečněné plnění, a tyto částky jsou pro plátce průběžnými položkami."

      S přátelským pozdravem

      Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).