Hlavní navigace

Prosím - insolvence, nikdo neporadí?

  • (neregistrovaný) 79.98.73.---

    24. 5. 2011 16:52

    Dobrý den,

    chci se zeptat, máme pohledávku vůči firmě, která je v insolvenčním řízení od 29.4. 2010. U firmy máme několik pohledávek, které jsou z roku 2008. Tj. první pohledávka má zd. plnění 30.2.2008. V zákoně o DPH je psáno, že opravný daňový doklad na vrácení DPH nelze provést když od konce zdaňovacího období, ve kterém se uskutečnilo původní zdanitelné plnění uplynuly více jak 3 roky. Nevím, jak to mám pochopit, zda když si to uplatním v přiznání za červen 2011, tak to budou přesně 3 roky a nebo zda se bere rok 2008 jako celek, tudíž 3 roky uplynou 31.12.2011..
    A pak prosím ještě jeden dotaz, na vystaveném opravném daňovém dokladu uvedu datum vystavení dnešní a zdanitelné plnění rok 2008?
    Děkuji moc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 5. 2011 12:48

      r (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: prosím - insolvence, nikdo neporadí?
      1) skutečně je DUZP pohledávky 30.2. 2008 ? Únor měl v r. 2008 29 dní. Jednalo se o přestupný rok. Tříletá lhůta začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž došlo k zd. plnění, tj. od 1.3.2008. Končí 28.2.2011.
      2) Ano. Viz zákon o DPH :
      § 46 Daňový doklad při provedení opravy výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení
      (1) Daňový doklad při provedení opravy výše daně podle § 44 odst. 1 obsahuje

      a) obchodní firmu nebo jméno a příjmení, popřípadě název, dodatek ke jménu a příjmení nebo názvu, sídlo nebo místo podnikání věřitele,
      b) daňové identifikační číslo věřitele,
      c) obchodní firmu nebo jméno a příjmení, popřípadě název, dodatek ke jménu a příjmení nebo názvu, sídlo nebo místo podnikání dlužníka,
      d) daňové identifikační číslo dlužníka,
      e) spisovou značku insolvenčního řízení,
      f) evidenční číslo daňového dokladu,
      g) evidenční číslo původně vystaveného daňového dokladu,
      h) datum vystavení daňového dokladu,
      i) datum uskutečnění p ů v o d n í h o plnění,
      j) celkovou dlužnou částku,
      k).......

    • 25. 5. 2011 13:10

      Michalll (neregistrovaný) 79.98.73.---

      Re: prosím - insolvence, nikdo neporadí?
      děkuji. S tím datumem jsem se přehmátl, má to být 30.3. Defacto teda tuto fakturu s tímto datem jsem už prošvihnul na vrácení DPH. Ale v účetnictví mám ještě dvě pro tohoto odběratele, které mají zd.plnění v červnu 2008, tak to ještě stihnu.
      Akorát moc nechápu, když napíšu do opravného daňového dokladu datum vystavení dnes a datum odpočtu 2008, tak mi to v programu Pohoda nevezme pak do daňového přiznání. Nebo tam mám nechat datum DUZP červen 2011 a v textu dopsat, že se jedná o opravný doklad, který měl DUZP 30.6.2008? V paragrafu 46 a 44 jsem sice našel, že má obsahovat původní DUZP, ale nechápu, jestli to myslí na nově vystaveném dokladu nebo jen v poznámce. Vím, je to asi přiblblý dotaz, ale ještě jsem se s tím zatím nesetkal.. Děkuji moc.

    • 25. 5. 2011 13:33

      JF (neregistrovaný) 90.179.170.---

      Re: prosím - insolvence, nikdo neporadí?
      Připojím se, co se myslí v § 46 odst. j) celkovou dlužnou částkou? Domnívám se, že jen ta DPH, která pak vstoupí i do daňového přiznání, a chceme od FÚ jako věřitel zpět, ale mám na druhou stranu info, že na faktuře má být základ daně, daň jako na běžné faktuře, ale z čeho to vyplývá? Na školení jsem nebyla, tak nevím. Přece to není opravný daň. doklad (dobropis).

    • 25. 5. 2011 15:17

      r (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: prosím - insolvence, nikdo neporadí?
      Ne, dlužná částka je celková částka na faktuře.
      Velmi dobré vodítko najdete :
      Zde na liště Zákony-Daně a poplatky-Informace k novele zákona o DPH od 1.4.2011-bod 4) Oprava....Otevřete podtrženou Informaci-Oprava...a pak Dokument ke stažení
      Přímá cesta je pak tato:
      http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/DANE_DPH_od_01042011_Oprava_vyse_dane_u_pohledavek_za_dluzniky_v_insolvencnim_rizeni.pdf

    • 25. 5. 2011 15:26

      M.. (neregistrovaný) 79.98.73.---

      Re: prosím - insolvence, nikdo neporadí?
      Dlužná částka je celková částka na faktuře, ale já přeci nedobropisuji tu celkovou dlužnou částku, když je možnost, že při skončení ins.řízení mi můžou něco zaplatit. Chci jen navrátit zaplacené DPH.
      Vůbec nevím, jak to mám v opravném daňovém dokladu vše napsat. Co v mínuse, co v pluse... jsem uplně zmatený. Chtělo by to nějaký tiskopis na to. :(

    • 26. 5. 2011 9:25

      JF (neregistrovaný) 90.179.170.---

      Re: prosím - insolvence, nikdo neporadí?
      Ještě prosím, dělá se na každou původní fakturu jedna nová dle § 46 nebo se může udělat jedna a do ní zahrnout všechny původní? § 44 odst. 9 mě mate, v praxi je asi lepší (nebo povinnost?) na každou původní jednu opravnou.

      A má na té opravné být Datum zdanitelného plnění? V § 46 to není, někde na webu psali, že na daň. dokladu mají být obvyklé náležitosti plus § 46, což se mi nezdá.

    • 26. 5. 2011 12:44

      r (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: prosím - insolvence, nikdo neporadí?
      Pozor! Nejedná se o dobropisování pohledávky, ale o o p r a v u d a n ě. Systémově se to bude podobat dobropisu, ale řešíte jen daň!
      Takže vystavíte opravný daňový doklad (zvlášť každý) jakobyste dělal dobropis, ale neúčtujete o něm jako o dobropise. Pohledávka stále zůstává v účetnictví. Pouze bude snížená o daň.
      Příklad, jak bych to řešila já:
      pohledávka původní
      311/6xx.xxx 5000,-Kč příslušný kód ZD (dle Vašeho programu)
      311/343.xxx 1000,-Kč (20%) příslušný kód DPH
      opravný doklad účtujte přes vnitřní zúčtování
      395/395 - 5000,-Kč příslušný kód ZD
      311/343.xxx -1000,-Kč kód DPH
      Kdyby náhodou byla v budoucnu zaplacena celá pohledávka, tak daň opět zaúčtujete a odvedete.

    • 26. 5. 2011 14:50

      JF (neregistrovaný) 90.179.170.---

      Re: prosím - insolvence, nikdo neporadí?
      A z čeho vycházíte, že musí na každou jednotlivou původní fa být opravný doklad? Nerozporuji to, jen jsem to nikde nenašla, snad to vyplývá z nějakých souvislostí?

    • 26. 5. 2011 15:42

      r (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: prosím - insolvence, nikdo neporadí?
      Já jsem to tak pochopila ze závěrečné poznámky z INFORMACE (Oprava výše daně u ....) link viz výše, kde se píše:
      Opravy výše daně se považují (a pro důraz je to podtrženo) "za samostatná zdanitelná plnění" (§44 odst. 9 zákona o DPH), .....

    • 26. 5. 2011 16:26

      JF (neregistrovaný) 90.179.170.---

      Re: prosím - insolvence, nikdo neporadí?
      Nad tím zvýrazněním jsem taky dumala, ale jestli to nemá spíš jiný podtext. Prošla jsem na webu kdeco, ale na toto výklad žádný.

    • 6. 6. 2011 21:48

      M. A. (neregistrovaný) 77.48.185.---

      Re: prosím - insolvence, nikdo neporadí?
      Moc nerozumím co tady řešíte, jelikož toto se týká jen tzv. Před insolvenčních pohledávek, jak je uvedeno v důvodove zprávě, ze které tato novela o DPH vychází. Vy nesplnujete těch 6 měsíců.... Info: ke kazde fakture musí byt vystaven daňový opravny doklad, který dáte do DPH datem doručení (stejně jako dobropis), zaklad se neuvádí jen DPH.

    • 7. 6. 2011 11:26

      Michalll (neregistrovaný) 79.98.73.---

      Re: prosím - insolvence, nikdo neporadí?
      Řeším správně:
      výklad, který jsem dostal od odborného daňového poradce:
      Časovou podmínku - nejpozději 6 měsíců před úpadkem - lze chápat dvojím způsobem. Zaprvé tak, že se lhůta 6 měsíců počítá zpětně od úpadku dlužníka nebo že plyne odněkud z minulosti a končí 6 měsíců před úpadkem. Například o úpadku dlužníka soud rozhodl 31. 12. 2010. Při použití prvního přístupu by se oprava daně týkala pohledávek, které vznikly v době od 1. 7. 2010 do 31. 12. 2010, a zřejmě i po 1. 1. 2011. Naproti tomu při druhém postupu je možno opravu výše daně provést pouze u pohledávek vzniklých před 1. 7. 2010. Výkladově i ze smyslu daného ustanovení lze dovodit, že správný je druhý přístup, tedy, že podmínkou je, aby pohledávka vznikla dříve než 6 měsíců před rozhodnutím soudu o úpadku dlužníka.

      Tuto opravu výše daně přitom nelze provést po uplynutí 3 let od konce zdaňovacího období, ve kterém se uskutečnilo původní zdanitelné plnění ani v případě, že dlužník přestal být plátcem. Jak tedy z hlediska těchto časových testů dopadnou dotazované pohledávky vůči dlužníkovi v úpadku od 1. 12. 2010? Lhůta 6 měsíců před 1. 12. 2010 končí 1. 6. 2010.

    • 9. 6. 2011 9:52

      JF (neregistrovaný) 90.179.170.---

      Re: prosím - insolvence, nikdo neporadí?
      A z čeho vyplývá, že ke "každé faktuře" musí být vystaven daňový opravný doklad? V zákoně o DPH se to nepíše, nebo je to snad výkladově někde mezi řádky?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).