Hlavní navigace

Zkrácený úvazek

• (neregistrovaný) 90.176.249.---

31. 5. 2011 13:56

Dobrý den, prosím o radu. Loni jsem byla zaměstnána na HPP, plný pracovní úvazek 40 hodin týdně a vedla jsem výkaz práce (nevím jestli se to tak přesně jmenuje, ale zapisují se tam příchody, odchody, přestávky). Od ledna 2011 jsem se zaměstnavatelem domluvila na polovičním úvazku 20 hodin týdně, do práce chodím čtyři dny v týdnu. Předpokládám správně, že při tomto zkráceném úvazku nemám nárok na přestávku? A je tedy v tomto případě nutné vést výkaz práce? Zaměstnavatel to po mně nechce, ale já si nejsem jistá, jestli to třeba není povinné ze zákona. Předem děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 5. 2011 14:06

VH

Re: Zkrácený úvazek
      Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci přestávku na jídlo a oddech nejpozději po 6 hodinách nepřetržitého výkonu práce, tyto přestávky se neposkytují na začátku a na konci prac. směny. Režim těchto přestávek stanoví zaměstnavatel, takže je možné, že i při délce směny 5 hodin hodlá přestávku poskytovat, takže fyzicky byste byla na pracovišti 5,5 hodiny, z toho 0,5 by se do směny nezapočítávalo a mzda by vám nenáležela. i při délce smněy 6 hodin přestávka být poskytnuta nemusí, ale z pohledu zaměstnavatele by měl hledět např. i na rizika práce apod. Pod výkazem práce si já představuji něco jiného, ale na označení nezáleží. Povinnost evidovat odpracovanou dobu se vztahuje i kratší pracovní úvazky, bez ohledu na to, zda je nebo není přestávka na jídlo a oddech poskytována.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).