Hlavní navigace

OR: postihy za neplnění povinnosti-info

 • 89.203.161.---

  2. 6. 2011 14:00

  souhrn postihů za neplnění povinnosti zakládat listiny ve sbírce na OR:

  Pro porušení povinnosti zveřejňovat dokumenty ve sbírce listin, mohou podnikateli hrozit následující formy postihu:
  a) postih rejstříkového soudu dle obchodního zákoníku, resp. občanského soudního řádu - pokud byl podnikatel rejstříkovým soudem vyzván, aby doplnil některý dokument, který ve sbírce listin chybí a podnikatel jej ani na výzvu soudu nedoplní, může soud podnikateli uložit pořádkovou pokutu do výše 20.000 Kč.
  b) postih finančního úřadu dle zákona o účetnictví - finanční úřad může uložit účetní jednotce sankci až do výše 3 % hodnoty aktiv.
  c) postih správního orgánu dle zákona o přestupcích - dle § 24 zákona o přestupcích jde o přestupek na úseku podnikání, pokud společnost poruší povinnost podat návrh na zápis, změnu nebo výmaz zápisu v obchodním rejstříku nebo uložit listinu do sbírky listin. Za přestupek lze uložit pokutu až do výše 50.000 Kč a zákaz činnosti na dobu do jednoho roku.
  d) postih dle trestního zákoníku - porušení povinnosti založit listinu do sbírky listin obchodního rejstříku může za určitých okolností být posouzeno dokonce jako trestný čin zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Podle ustanovení § 254 trestního zákoníku může být ten, kdo bez zbytečného odkladu neuloží listinu do sbírky listin (ač je k tomu podle zákona povinen) potrestán trestem odnětí svobody až na dva roky nebo zákazem činnosti. V případě způsobení škody velkého rozsahu na cizím majetku hrozí dokonce trest odnětí svobody až v délce osmi let.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).