Hlavní navigace

Věcné břemeno? Spěchá!

 • (neregistrovaný) 217.195.163.---

  3. 6. 2011 12:34

  Dobrý den,

  uzavírám účetnictví 2010 a teď jsem si všimla jedné věci - asi informační šum nebo špatné podání od jednatele, nevím?

  Obec vlastní pozemek, na kterém společnost zřídila plynovodní přípojku. Zařadila přípojku do užívání a byla sepsána smlouva o věcném břemeni. Teď jsem si ale všimla, že společnost ve smlouvě o věcném břemeni vystupuje pouze jako "investor" a oprávněným je plynárenská společnost. Dle smlouvy o VB jdou veškeré náklady za investorem, tedy společností. Jak zaúčtovat? V tomto případě asi není možné toto věcné břemeno mít ve společnosti jako nehmotný majetek, že?

  A druhá věc, že ve smlouvě o VB jsem se dočetla, že majitelem přípojky je oprávněný, tedy plyn.společnost, ovšem faktura od dodavatele je na společnost, kteoru účtuji... jsem toho tedy pekelně zmatená, ze smlouvy mi vyplývá, že nejsme majetkem ani VB ani přípojky.

  Nesetkali jste se někdo s něčím takovým?

  Díky za sebemenší radu, L.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 6. 2011 19:11

   aleš (neregistrovaný) 92.62.226.---

   Re: věcné břemeno? Spěchá!
   vy ji vybudujete ale nejste vlastnikem. naklady na ni jsou vynucene naklady na to pro co se pripojka delala. Stavim bytovy dum, delam k tomu ale silnici, site, ... ale to pak predam obci, plynarnam, ... Majitelem nejsem, ale bez toho bytovy dum nepostavim. Jsou to vynucene naklady na porizeni. Dalsi vec je, jestli je vecne bremeno uplatne nebo neuplatne. Bremena podlehaji dph.
   snad je to srozumitelne.

  • 4. 6. 2011 17:24

   L. (neregistrovaný) 86.49.59.---

   Re: věcné břemeno? Spěchá!
   Vynucenou investici jsem už taky dohledala - tím pádem částka jak za ten kousek přípojky, která bude ve vlastnictví plynáren + částka za úplatu za věcné břemeno (je zřízeno za jednorázovou úplatu) bude tedy zahrnuta do vstupní části MÉHO budovaného majetku - tedy asi části přípojky, která je na našem pozemku (případně haly,která se napojovala na plyn a která byla technicky zhodnocena), chápu to dobře?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).