Hlavní navigace

Čtení e-mailů - prosím VH, páju

• (neregistrovaný) 80.188.42.---

6. 6. 2011 12:46

Zaměstnavatel chce dát zaměstnancům k podpisu provozní předpis, kde mají zaměstnanci podepsat, že jsou seznámeni s tím, že jim zaměstnavatel může číst poštu, kterou odesílají i přijímají na služební e-mailové adrese. Je to v pořádku ? Smí opravdu zaměstnavatel číst veškerou poštu, kterou ze služebního mailu napíší nebo přijmou ?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 6. 2011 12:51

řeháček (neregistrovaný) 78.80.249.---

Re: Čtení e-mailů - prosím VH, páju
      Správné to určitě není, ale zase na druhou stranu, jako zaměstnavatel bych také nechtěl, aby moji zaměstnanci v pracovní době ze služebního e.mailu posílali a přijímali soukromou poštu. Zajímal by mě také názor ostatních, ale z pohledu zaměstnavatele se mi soukromé e.maily nelíbí. Jsem zvědavý na názor ostatních.

• 6. 6. 2011 12:57

VH

Je třeba odlišit obsah zasílaných zpráv (1) a odesílatele - 2 (cizí osoba, resp. sám zaměstnanec).
      Obsah e-mailové zprávy podléhá listovnímu tajemství stejně jako např. dopis v písemné podobě, které je chráněno Ústavou a občan se ho nemůže vzdát.
      Co zaměstnavatel může činit, je kontrola, od koho zaměstnanec zprávy přijímá, avšak nesmí tak činit systematicky, ale nahodile (např. v době, kdy je zaměstnanec dlouhodobě nepřítomen, aby zaměstnavatel zkontroloval, zda není třeba nějaké úkoly řešit apod.).
      Dále zaměstnavatel může kontrolovat, komu zaměstnanec zprávy posílá, a to s odkazem na § 316 zákoníku práce, popřípadě ve vazbě na dodržování pracovní doby.

• 6. 6. 2011 13:07

K. (neregistrovaný) 193.179.131.---

Tady je článek
      http://www.novinky.cz/kariera/200767-firmy-mohou-cist-e-maily-zamestnancu-ale-jen-vyjimecne.html

• 6. 6. 2011 13:26

RenataH (neregistrovaný) 80.188.42.---

Pokud je zaměstnanec dlouhodobě nemocen, pak bych to pochopila, ale tady nede o kontrolu e-mailů v době nemoci zaměstnance, ale o kontrolu pracujících zaměstnanců. Z Vaší odpovědi jsem pochopila, že může kontrolovat, komu zaměstnanec píše, ale nesmí číst, co píše, je to tak ? A co když se tak děje ? Co když zaměstnavatel čte to, co zaměstnanec píše ? Chápu správně, že jde o porušování zákona ze strany zaměstnavatele a žádnou směrnicí nelze změnit toto chování zaměstnavatele na zákonné ?

• 6. 6. 2011 13:33

pája

současná pitomá ochrana práv zaměstnance ohledně čtení jeho e-mailové pošty- já to řešil písemným poučením každého zaměstnance, který měl přístup k PC o přísném zákazu zneužívání IT prostředků zam-tele pod sankcí výpovědi, případně § 55 dle následků a namátkovou kontrolou bylo zjištěno porušování a dva dostali výpověď, Nikdo ze zaměstnanců si nesmí osobovat právo zneužívat fir. PC pro soukr. účely, pokud mu to zam-tel nepovolí.
      Stejně tak mobily. není třeba číst obsah, stačí opakovaná spojení na stejná čísla nebo adresy a pak sankce.

• 6. 6. 2011 14:00

řeháček (neregistrovaný) 78.80.249.---

Ano s tímto názorem musím souhlasit. Mě jako zaměstnavatele nezajímá co je v soukromém e.mailu a ani ho nebudu číst. Ale nepřeju si, aby zaměstnanec vůbec soukromé e.maily posílal nebo přijímal z pracovního e.mailu a v pracovní době. Já nechci kontrolovat obsah, chci aby to nedělali. V tom snad musí být všichni za jedno. S mobilem to samé. Nezajímá mě, co si kdo soukromě povídá, já nechci, aby volal z pracovního mobilu soukromě. Spoustě lidem se to tady na fóru nelíbí, ale z pohledu zaměstnavatele to je prostě tak.

• 6. 6. 2011 14:06

kojuma (neregistrovaný) 77.237.146.---

Prohlížení těchto stránek vidíte jako soukromé nebo služební. Jinak souhlasím se zaměstnavatelem ale zase na druhou stranu, čí je chyba, že zaměstnanec má v pracovní době čas na soukromé aktivity?

• 6. 6. 2011 14:40

pája

zde na těchto stránkách,jak vidno dle dotazů, hedá mnoho zaměstnaných rady, jak nejlépe zpracovat a řešit své pracovní problémy, takže tazatelé(většina) by měli být pochváleni za to, že chtějí pracovat lépe, rychleji a radostněji. Odpovídající- toť tázka, kdo, odkud a v jakém čase odpovídá. Opět někteří jednají soukromě a někteří i ve své PD se věnují tazatelům, je to jejich věc, ale rozhodně tím opět něco porušují. A čí je chyba-viz výše? Zaměstnavatele, protože jak vidno, dává jim málo práce. Jinak by to nestíhali. Ale- ve firmě musí být pořádek a tedy- žádné soukr. telefony, mejly, internet, hledání soukr. záležitostí, jinak sankce.To by si měl uvědomit každý zaměstnanec a vyvarovat se toho.

• 6. 6. 2011 16:54

aleš (neregistrovaný) 92.62.226.---

Nevim ktery zamestnanec si posila soukromou postu pres sluzebni email. To musi byt hodne chytry zamestnanec.
      1) zamestnavatel mu na to muze prijit
      2) kdyz prijdu domu, tak jak si postu ktera me treba zajimala prectu? vetsi asi nema z domova pristup k firemnimu serveru
      3) kdyz si snad posilam soukromou postu tak zasadne pres svuj soukromy email, ne.
      4) jestli mi jeste ke vsemu zamestnanec z firemniho emailu preposila SPAM ve forme kdyz to neposles dalsim deseti tak budes mit deset let smulu, tak toho bych vyhodil na hodinu za PC negramotnost. Pak nema SPAM tvorit 70% veskereho emailoveho pohybu na svete. ;o)

• 6. 6. 2011 21:24

1234a (neregistrovaný) 90.177.128.---

tak nějak:-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).