Hlavní navigace

Půjčka od společ.+jednatele

  • (neregistrovaný) 213.180.60.---

    6. 6. 2011 16:29

    Dobrý den,

    zkoušela jsem pročíst historii....ale stejně tam byly odlišné odpovědi...jednatel a zároveň i společník zapůjčil své s.r.o. peníze...bude to půjčka bezúročná ? Někde jsem četla, že když to je převod peněz mezi bankami, tak se jedná o úročený úvěr....prosím o radu. Děkuji Ivana V.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 6. 2011 17:12

      pavouk (neregistrovaný) 90.178.182.---

      Re: Půjčka od společ.+jednatele
      Výklad je, že půjčka se řídí Obč. Zák. a nemusí u ní být sjednán úrok - sice existuje judikát Nejvyššího správního soudu, že půjčka musí být bezhotovostní, ale nikdo to nedodržuje.
      Úvěr se řídí Obch. Zák. a nemůže být bezúročný.

      Nejlepší by bylo, kdyby dotyčný jednatel a společník sepsal smlouvu o půjčce a dal si tam obvyklý úrok, to by bylo asi nejčistší.

    • 6. 6. 2011 17:31

      Ivana V. (neregistrovaný) 213.180.60.---

      Re: Půjčka od společ.+jednatele
      děkuji za odpověď . Společnost sepsala s jednatelem (i zároveň společníkem) půjčku s obvyklým úrokem.....a ten jednatel musí tyto úroky danit v § 8, že ?

    • 6. 6. 2011 17:33

      pavouk (neregistrovaný) 90.178.182.---

      Re: Půjčka od společ.+jednatele
      ano, měl by. jen pozor na to, že úrok poskytnutý FO je u společnosti daňově uznatelný jen byl-li vyplacen.

    • 6. 6. 2011 19:45

      alen1 (neregistrovaný) 46.135.93.---

      Re: Půjčka od společ.+jednatele
      >>>>Dobrý den,
      >>>>
      >>>>zkoušela jsem pročíst historii....ale stejně tam byly
      >>>>odlišné odpovědi...jednatel a zároveň i společník
      >>>>zapůjčil své s.r.o. peníze...bude to půjčka bezúročná
      >>>>?
      >>>>Někde jsem četla, že když to je převod peněz mezi
      >>>>bankami, tak se jedná o úročený úvěr....prosím o
      >>>>radu.
      >>>>Děkuji Ivana V.
      >>>
      >>>Výklad je, že půjčka se řídí Obč. Zák. a nemusí u ní
      >>>být sjednán úrok - sice existuje judikát Nejvyššího
      >>>správního soudu, že půjčka musí být bezhotovostní,
      Ten judikát by mě docela zajímal, zejména to ustanovení, že půjčka "musí " být bezhotovostní.
      Můžete dát odkaz. Nějak se mi to nezdá.

      >>>ale
      >>>nikdo to nedodržuje.
      >>>Úvěr se řídí Obch. Zák. a nemůže být bezúročný.
      >>>
      >>>Nejlepší by bylo, kdyby dotyčný jednatel a společník
      >>>sepsal smlouvu o půjčce a dal si tam obvyklý úrok, to
      >>>by bylo asi nejčistší.
      >>
      >>děkuji za odpověď . Společnost sepsala s jednatelem
      >>(i
      >>zároveň společníkem) půjčku s obvyklým úrokem.....a
      >>ten jednatel musí tyto úroky danit v § 8, že ?
      >
      >ano, měl by. jen pozor na to, že úrok poskytnutý FO je
      >u společnosti daňově uznatelný jen byl-li vyplacen.

    • 6. 6. 2011 20:14

      IVPE (neregistrovaný) 88.100.92.---

      Re: Půjčka od společ.+jednatele
      také máme tento případ, ale půjčku neúročíme.. tak rozhodl daňový poradce, zjišťovala jsem si to a opravdu to bylo v r.2010
      tak, nyní 2011 si nejsem jistá, zda se nic nezměnilo.Měla jsem k tomu i nějaké materiály, snad je vše při starém...

    • 7. 6. 2011 5:30

      VerčaB (neregistrovaný) 80.90.129.---

      Re: Půjčka od společ.+jednatele
      >>>>>>Dobrý den,
      >>>>>>
      >>>>>>zkoušela jsem pročíst historii....ale stejně tam byly
      >>>>>>odlišné odpovědi...jednatel a zároveň i společník
      >>>>>>zapůjčil své s.r.o. peníze...bude to půjčka bezúročná
      >>>>>>?
      >>>>>>Někde jsem četla, že když to je převod peněz mezi
      >>>>>>bankami, tak se jedná o úročený úvěr....prosím o
      >>>>>>radu.
      >>>>>>Děkuji Ivana V.
      ano, pokud je to jednatel a společník v jedné osobě, tak může být poskytnuta bezúročná půjčka - já toto praktiktuji už několik let a mám i po kontrolách FÚ a vše v naprostém pořádku.... takže bý Vámi, tak se nezaobírám úročnou půjčkou, kde se musí dodržet obvyklý úrok

      >>>>>
      >>>>>Výklad je, že půjčka se řídí Obč. Zák. a nemusí u ní
      >
      >
      >také máme tento případ, ale půjčku neúročíme.. tak
      >rozhodl daňový poradce, zjišťovala jsem si to a opravdu
      >to bylo v r.2010
      >tak, nyní 2011 si nejsem jistá, zda se nic
      >nezměnilo.Měla jsem k tomu i nějaké materiály, snad je vše při
      >starém...

    • 7. 6. 2011 6:41

      Alča1 (neregistrovaný) 217.112.161.---

      Re: Půjčka od společ.+jednatele
      Taky neúročíme, účtuji na účet 365000 v Ú.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).