Hlavní navigace

Za jakých podmínek PPM?

• (neregistrovaný) 78.136.170.---

6. 6. 2011 17:38

Dobrý den,

prosím o radu, jaké podmínky - jaká odpracovaná doba, jaké rozhodné období nebo cokoliv dalšího - ovlivňují nárok na čerpání PPM, příp. jiných dávek při mateřské a rodičovské? Zatím sice mateřskou nechystám, ale pro jistotu se optám...

Pracovala jsem od ukončení školy nepřetržitě přes deset let, skončila jsem v 1/2010, dále jsem pracovala část 6/2010, a pak 7/2010-1/2011. Loni jsem tedy byla 4 měsíce na ÚP (část června jsem byla bez práce a nebyla hlašena na ÚP), letos jsem opět od února na ÚP.

Snažím se využít "volno" k dokončení VŠ, proto je možné, že budu bez práce déle než loni, doufám však, že práci budu mít nejpozději v lednu příštího roku. Jde mi o to, jestli tato "přestávka" může v budoucnu nějak ovlivnit nárok na PPM. Posledních pár let jsem odváděla dost vysoké daně, tak bych byla nerada... :)

Děkuji Market

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 6. 2011 17:51

market (neregistrovaný) 78.136.170.---

Re: Za jakých podmínek PPM?
      Ještě dodatek - jestli je jedinou podmínkou odpracování (tedy účast na pojištění) min. 270 dnů v posledních 2 letech před nástupem, tak to nyní splňuji, problém bych měla až zkraje příštího roku. Nebo je ještě podmínka nějaké lhůty po ukončení posledního zaměstnání (pojištění) do nástupu na MD (180 dní?) v případě, že je žena na ÚP?

• 7. 6. 2011 7:53

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Ano, je to jak píšete. 270 pojištěných dnů v posledních 2 letech před nástupem na PPM, tedy 6 až 8 týdnů před předpokládaným porodem.

Ochranná doba po skončení zaměstnání je sice 180 dnů, ale vztahuje se to jen k zaměstnání, které trvalo aspoň těch 180 dnů. Bude-li to poslední zaměstnání kratší, bude i ta ochranná doba tak dlouhá.

Kolik jste odvedla na SP v minulosti, není pro výpočet výše PPM důležité, počítá se jen z posledního zaměstnání před nástupem na PPM.

• 21. 6. 2011 11:27

jpj (neregistrovaný) 83.208.214.---

Mám prosím dotaz, je tím myšleno minim. 270 pojištěných dnů i DOPČ s vyměř.základem okolo 4.000-5000,-Kč? ( studentka VŠ)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).