Hlavní navigace

Fond pracovní doby

  • (neregistrovaný) 85.70.22.---

    7. 6. 2011 8:14

    Dobrý den, pochopila jsem správně ze zákoníku práce §90 odst. 1, že zaměstnanec může pracovat pouze 12 hod. denně, pokud teda nespadá mezi zaměstnance v odst. 2? Protože musí mít 12 hod. odpočinku?
    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 6. 2011 8:48

      lilka (neregistrovaný) 78.80.245.---

      Re: Fond pracovní doby
      Ano, odpočinek mezi koncem a začátkem směny musí být 12 hod.

    • 7. 6. 2011 9:16

      Blanka0001 (neregistrovaný) 85.70.22.---

      Re: Fond pracovní doby
      Takže nemůže člověk dělat 13 hod., kromě zdravotnictví, soc. služeb a těch prací co jsou v tom odst. 2? I kdyby potom měl 12 hod. odpočinek? Třeba jednorázově jednou za 1 měsíc? Nevešlo by se to do těch 24 hod? O tu jednu hodinu že? Nebo může? Děkuji za odpověď.

    • 8. 6. 2011 8:53

      lilka (neregistrovaný) 78.80.245.---

      Re: Fond pracovní doby
      Pročtěte si zákoník práce §81 a násl. Předpokládám, že máte pracovní dobu rozvrženou rovnoměrně a ptáte se jestli může zaměstnanec pracovat více jak 12 hod. daný den. Může pracovat-je to přesčas, ale na druhý den musí být odpočinek (těch 12 hod.) delší o dobu, o kterou byl kratší odpočinek minilý den.
      Takže, jestli bude pracovat třeba 13hod. a druhý den jen 8 hod., vyjde to.

    • 8. 6. 2011 19:40

      Blanka0001 (neregistrovaný) 89.190.90.---

      Re: Fond pracovní doby
      Jo, jo, máte vlastně pravdu, že když bude druhý den pracovat 8 hod. tak že to vyjde. Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).