Hlavní navigace

Začátek...

 • (neregistrovaný) 93.181.108.---

  7. 6. 2011 18:54

  Dobrý den,byla jsem na FÚ pro reg. formulář - volná živnost e shop neplátce dph, při zaměstnání, tedy vedlejší, vše mi pěkně vysvětlili, takže s vyplněním formuláře nemám problém,vyplněný formulář donesu, vzp a ossz zajistí samy, následně mi dají výpis ze živnostenského rejstříku ( náhrada ŽL ), a mohu začít s živností.Prosím o vysvětlení, nemám ještě všechno připraveno a nerozumím tomu,když ohlásím nyní živnost, tím začnu provozovat živnost, ale e shop spustím např. až za dva tři měsíce, je pro mne výhodnější registrovat se u pojišťoven a u Fú už nyní, když nebudu mít ony dva tři měsíce stejně žádné zisky? A v čem?
  A je mou povinností ohlásit začátek živnosti v zaměstnání, roční zúčtování daně si už léta stejně dělám sama.

  A ještě jedna otázka, při oznamování zahajení činnosti,musím doložit výdělek za r. 2010, že mám v zaměstnání více jak 96.tis hrubého?Tím pádem nemusím platit zálohy na soc. pojištění? A ossz a vzp se budu zabývat až na začátku r.2012 při ročním zúčtování daně, kdy si pak vyžádám od zaměstnavatele potvrzení o příjmech za r.2011?
  A kde mám případně výdělek doložit na pojišťovny, nebo na Fú?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 6. 2011 14:25

   JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

   Re: začátek...
   Jen stručně - začátek podnikání se liší pro ZP, až začnete skutečně podnikat, nahlásíte si to na ZP, SP a FÚ.
   V zaměstnání to hlásit nemusíte, pokud se Vaše činnost neshoduje s činností zaměstnavatele ( tam je nutný souhlas před zahájením činn.). Výdělek dokládat nebudete, to již dávno neplatí. Musíte však oznámit na SP ,že máte současně zaměstnání. Proto zatím nebudete platit zálohy . Po přiznání k dani podáte pak Přehledy
   na ZP a SP. ZP zaplatíte a začnete platit zálohy. SP zaplatíte, pokud přesáhnete limit příjmu bez odvodu SP a podle toho budete platit nebo neplatit zálohy na SP.
   Nerozumím,kde chcete dokládat výdělek na pojišťovny. Jinak do DP
   sečtete příjmy z podnikání a ze zaměstnání a vytvoříte si jeden daňový základ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).