Zaměstnávání studentů přes léto

  • 8. 6. 2011 8:56

    Dobrý den,

    na léto přijímáme do naší společnosti brigádníky. Všechno jsou to studenti. Někteří z nich budou po prázdninách pokračovat ve studiu a jiní ne. Zajímá mě, jak je to s placením SZ a ZP.
    U těch, co budou pokračovat, je plátcem pojistného stát, takže stačí DPP.

    Jak je to ale s těmi, co již nepokračují? Platí za ně stát také přes letní prázdniny? Protože pokud ne, tak je lepší uzavřít DPČ, aby bylo vše bez problémů, že?

    Děkuji za názory

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 6. 2011 9:04

      Katka2 (neregistrovaný)

      Re: Zaměstnávání studentů přes léto
      Vám to může být vcelku jedno, je to jejich věc, jak si řeší ZP.

    • 8. 6. 2011 9:07

      jasná (neregistrovaný)

      Re: Zaměstnávání studentů přes léto
      Pokud středoškolák ukončí studium je studentem ještě přes prázdniny a může přes prázdniny pracovat na DPP, plátcem ZP za něj bude stát. U vysokoškoláků je to jiné, ti mají po ukončení studia nárok pouze na měsíc prázdnit, kdy za ně je plátcem ZP stát. Takže taky mohou v tomto měsíci pracovat na DPP.
      Pokud se jedná o dobu prázdnin mezi jednotlivými ročníky studia, tak tam je plátcem ZP stát. Pokud my pracovali celý měsíc na PP nebo DPČ, kdy se odvádí SP, přestal by stát za ně platit ZP.

    • 8. 6. 2011 9:34

      kojuma (neregistrovaný)

      Re: Zaměstnávání studentů přes léto
      Tady je citace kdy se u dítěte na střední škole považuje za soustavnou přípravu na budoucí povolání a v tom případě je za něj plátce na ZP stát.

      (3) Dobu školních prázdnin uvedenou v odstavci 2 písm. c) nelze považovat za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole, jestliže
      a) dítě vykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost podle § 10,
      b) dítě mělo po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci,4)
      c) výdělečná činnost uvedená v písmenu a) a nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci uvedený v písmenu b) na sebe v průběhu kalendářního měsíce navazují tak, že trvají po celý kalendářní měsíc,
      Omezení uvedené v písmenech a) až c) neplatí, stalo-li se dítě studentem vysoké školy v kalendářním roce, v němž ukončilo soustavnou přípravu na povolání na střední škole.

    • 8. 6. 2011 10:42

      maves (neregistrovaný)

      Re: Zaměstnávání studentů přes léto
      prosím o citaci jakého zákona se jedná ? zajímalo by mne znění toho §10..
      Děkuji

    • 8. 6. 2011 11:01

      Líba (neregistrovaný)

      Re: Zaměstnávání studentů přes léto
      DPP nezakládá účast na nemocenském pojištění, proto se nepovažuje za výdělečnou činnost pro tyto účely.
      Nezaopatřenost dítěte řeší Zákon 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře.

    • 8. 6. 2011 11:04

      maves (neregistrovaný)

      Re: Zaměstnávání studentů přes léto
      děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).