Hlavní navigace

Výpověď zaměstnavatelem

  • (neregistrovaný) 93.153.3.---

    14. 6. 2011 18:05

    Dobrý den, prosím o názor k § 46 odst 1 pís. f Zákoníku práce-jeden den upozorním písemně zaměstnance, že podle mého názoru neplní své povinnosti a druhý den mu můžu dát výpověď pro neplnění povinností ? Jak si tento § prosím vysvětkujete vy ? Má zaměstnanec prostor k tomu, aby se hájil ? Např. proto, že splnění nebylo v jeho silách...nemá potřebné vzdělání ?
    Děkuji za odpověď, dostala jsem se do "nepříjemné í" situace.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 6. 2011 18:30

      xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: výpověď zaměstnavatelem
      Zákoník práce :
      § 46
      Jestliže zaměstnavatel zaměstnance převádí na jinou práci, než odpovídá pracovní smlouvě, a zaměstnanec s takovým opatřením nesouhlasí, může jej zaměstnavatel převést jen po projednání s odborovou organizací. Projednání není třeba, pokud celková doba převedení nepřesáhne 21 pracovních dnů v kalendářním roce.

      To máte starý zákoník práce.

    • 14. 6. 2011 19:07

      maves (neregistrovaný) 93.153.3.---

      Re: výpověď zaměstnavatelem
      to jsem blázemn, našla jsem to tady....v záložce zákony

    • 14. 6. 2011 19:12

      maves (neregistrovaný) 93.153.3.---

      Re: výpověď zaměstnavatelem
      už jsem to našla, po novu §52 pís. g). Stejně nevím, jak si vyložit větu: ..., jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.
      " v době posledních 6 měsíců"..to může tedy opravdu znamenat, že jeden den upozorním a druhý den můžu dát výpověď---




      celé :
      g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

    • 14. 6. 2011 19:12

      xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: výpověď zaměstnavatelem
      no jo, ale archivní znění

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).