Hlavní navigace

DPČ

  • (neregistrovaný) 88.100.76.---

    21. 6. 2011 8:13

    Firma bude zaměstnavat kluka z ÚP.A když ho zaměstnáme 27.6.11 to si za červen nevydělá ani 2 000,- kč, tak to se bude jednat o zaměstnání malého rozsahu a ZP ani SP by se tedy v tomto případě nestrhávalo??A odkdy ho nahlásit na ZP a SP, k tomu 27.6.11 ??? Bude mít 8000,- kč hrubého měsíčně.
    A s dohodou o pracovní činnosti si musí zajít na ÚP, když se bude odhlašovat z ÚP???A pokud by u nás podepsal růžové prohlášení, tak příští rok může požádat o roční zúčtování??? Potom půjde totiž asi zase na ÚP.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 6. 2011 8:23

      markov (neregistrovaný) 82.114.193.---

      Re: DPČ
      To, že si nevydělá ani 2.000, ještě neznanená, že DPČ je automaticky ZMR. Záleží na tom, jak jste si DPČ sjednali. Je-li z ní předem známa výše odměny a ta přesahuje 2.000 Kč, nejedná se o ZMR ani kdyby si vydělal korunu.
      Takže na SP a ZP ho přihlásíte ve chvíli, kdy mu vznikne účast na pojištění - vše tedy závisí na tom, jak jste si DPČ sjednali - zda zakládá účast na pojištění už od 27.6., nebo až později.
      Ano, DPČ musí zaměstnanec předložit na ÚP.
      Pokud podepíše Prohlášení, může u Vás následně žádat o RZD, ovšem za předpokladu, že budete v roce 2011 jeho poslední plátce daně.

    • 21. 6. 2011 8:41

      xxx (neregistrovaný) 88.100.76.---

      Re: DPČ
      Takže pokud bude odměna sjednaná na 8000,- kč hrubého a v červnu odpracuje jen ty 4 dny a vydělá si míň jak 2 000,- kč, tak se v tomto případě o zaměstnání malého rozsahu nejedná a ZP a SP se srazí,rozumím tomu správně???

    • 21. 6. 2011 8:54

      markov (neregistrovaný) 82.114.193.---

      Re: DPČ
      Ano, rozumíte.
      Zákon o nemocenském pojištění - § 7 odst. 1:
      "Zaměstnáním malého rozsahu se rozumí zaměstnání, v němž jsou splněny podmínky uvedené v § 6, s výjimkou podmínky uvedené v § 6 odst. 1 písm. c), neboť sjednaná částka započitatelného příjmu je nižší než rozhodný příjem nebo započitatelný příjem nebyl sjednán vůbec."

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).