Hlavní navigace

Dohoda o prac.činnosti-prosím mzdové

• (neregistrovaný) 205.204.12.---

21. 6. 2011 8:25

Dobrý den,
    jak je to prosím s odvodem daně u dohody o pracovní činnosti?

Nevím jestli to chápu dobře, ale když je příjem menší než 5000,- tak se odvádí daň srážková a pokud je příjem vyšší než 5000,-,tak se platí daň zálohová?
    Nebo tam záleží na podepsání růžového prohlášení? Pak tedy pokud by bylo podepsané,tak by se odváděla záloha na daň z příjmu i z výdělku menšího jak 5000,-?

A ten příjem víc jak 5000,- se bere jako hrubá mzda samostatně a nebo je to včetně soc. a zdrav.pojištění?

Děkuji moc za vysvětelení.

Hezký den.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 6. 2011 8:35

markov (neregistrovaný) 82.114.193.---

Re: dohoda o prac.činnosti-prosím mzdové
      Druh daně záleží na podepsaném nebo nepodepsaném Prohlášení
      Při PODEPSANÉM prohlášení bude daň VŽDY ZÁLOHOVÁ.
      Při nepodepsaném Prohlášení bude při příjmu do 5.000 Kč daň srážková, při příjmu nad 5.000 Kč bude daň zálohová (samozřejmě bez uplatnění slevy).
      Příjem 5.000 Kč = HRUBÁ mzda/odměna - bez navýšení o SZ a ZP.

• 21. 6. 2011 8:36

Renáta (neregistrovaný) 109.72.7.---

Ano, chápete to dobře. Obecně platí, že z příjmu do 5 tis. se odvádí daň srážková, nad 5 tis. daň zálohová. Pokud zam-nec podepíše prohlášení poplatníka ("růžové" prohl.), odvádí se vždy daň zálohová (bez ohledu na výši příjmu). Druhý dotaz moc dobře nechápu. Z HM se odvádí ZP a SP.

• 21. 6. 2011 8:56

začátečnice (neregistrovaný) 205.204.12.---

Ještě jedno moc díky za vysvětlení.

K druhému dotazu: Někde jsem četla, že příjem nad 5000,- z dohody o pracovní činnosti se posuzuje jako částka včetně soc. a zdrav. poj (superhrubá mzda), ze které se pak počítá daň, proto mě to zmátlo a přišlo mi to divné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).