Hlavní navigace

ČID

  • (neregistrovaný) 78.157.177.---

    24. 6. 2011 11:06

    Zaměstnankyně dostala invalidní důchod 2. stupně. V omezení má psané, že nesmí vykonávat práce v noci, u nás však pacovat v noci musí, jinak se to nedá zařídit. Musíme ji dát výpověď s odstupným, protože ji nemáme kde přeřadit nebo musí ona podat výpověď, protože je to překážka na její straně ? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 6. 2011 15:45

      xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: ČID
      Pokud pro ni nemáte vhodnou práci, dáte výpověď bez nároku na odstupné (§ 52 odst.e) a nebo se můžete na skončení pracovního poměru dohodnout. Po výpovědní dobu ji budete muset najít nějakou práci a nebo ji nechat doma s náhradou mzdy. Ale řešit to musíte, protože kdyby jste ji do 15 dnů nepřevedli na práci pro ni vhodnou, mohla by ona dát výpověď a to už by bylo s odstupným.

      § 41 Převedení na jinou práci
      (1) Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci,
      a) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

      § 56 Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
      Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,
      a) podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce.

      Odstupné § 67
      náleží v případě skončení PP podle § 56
      nenáleží v případě skončení podle § 52 e

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).