Hlavní navigace

Tip na slušného exekutora

• (neregistrovaný) 78.45.55.---

24. 6. 2011 14:36

Mám vykonatelný exekuční titul na jedno dlužící eseročko a oslovuji exekutory (zatím nemám zkušenosti s exekucí).

Všichni exekutoři, které jsem oslovil chtějí, abych jim v případě neúspěšné exekuce jako věřitel zaplatil jejich odměnu 3000 Kč bez DPH a náklady 3500 Kč bez DPH.

S úhradou nákladů bych i souhlasil, ale nevím proč mám exekutorovi platit odměnu, když nic nevymůže... (tj. neodvede dílo, neudělá svou práci).

Máte prosím tip na slušného exekutora, který si odměnu neúčtuje, když dluh nevymůže?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 6. 2011 15:23

... (neregistrovaný) 193.86.121.---

Re: Tip na slušného exekutora
      Tedy, že mají exekutoři až takto vyprázdněné močové měchýře... Přečtěte si exekuční řád 120/2001 Sb., abyste byl silnější při argumentaci a nepodával dotaz způsobem, že snad musíte exekutora prosit. Exekutora klidne obejděte (jenom si ho vyberte, třeba někde blízko vašemu bydlišti) a návrh na nařízení exekuce dejte přímo soudu místně příslušnému sídlu vašeho dlužníka s uvedením exekutora, kterého jste si vybral. Na uzavírání smlouvy o odměně se samozřejmě vyprdněte i v budoucnu. Exekutor může chtít pouze ZÁLOHU na náklady exekuce (její max výše viz §12 vyhl. 330/2001 Sb.) a pokud zjistí, že dlužník je nemajetný a náklady převýší zálohu (to si nedovedu představit), tak tomu se říká podnikatelské riziko, vy neplatíte nic.

• 24. 6. 2011 16:22

credo (neregistrovaný) 78.45.55.---

Sice nemám zkušenosti, ale zase jsem si to nastudoval :-)

Návrh na nařízení exekuce mohu na soud podat buď já sám, anebo prostřednictvím exekutora. I když návrh podám já, musím v návrhu určit konkrétního exekutora, který exekuci provede a toho soud pověří.

Proto teďka oslovuji exekutory, abych věděl, kdo tu odměnu bude chtít a kdo ne, a toho "slušného" v návrhu určil jako mnou zvoleného.

Oslovil jsem 6 exekutorů v Praze:
      a) z 6 oslovených chce odměnu zaplatit 6, i to v případě, že nic nevymůžou
      b) 4 nepožadují zálohu, 2 požadují
      c) z 6 exekutorů požaduje 6 podepsat smlouvu o provedení exekuce, ve které se zavážu, že odměnu a náklady zaplatím. Jednu takovou smlouvu jsem již dostal a je tam mj. ujednání, že souhlasím s výplatou vymoženého plnění teprve po odečtení té odměny. A v případě zastavení exekuce hradím odměnu a náklady já.

Takže exekutor nic nevymůže a já mu budu muset coby věřitel zaplatit nejméně 7800 Kč vč. DPH, tj. 3000 Kč odměna a 3500 Kč paušální náhrada nákladů (a pokud prokáže skutečné náklady, může se náhrada nákladů vyšplhat i do závratných výšin).

Druhá možnost je výkon rozhodnutí. Abych ale mohl podat soudu návrh na výkon rozhodnutí, musím mít znalosti o majetku dlužníka, a přímo v návrhu označit, co má soud sebrat (třeba uvést číslo účtu dlužníka).
      Jenže já znalosti o majetku dlužníka nemám, proto je pro mě výhodnější "zkusit" exekutora. To ale také není dobrej kauf. Tak teď nevím :(

• 24. 6. 2011 18:12

... (neregistrovaný) 94.138.99.---

Pokud jste studoval, tak nikoli pečlivě. Smlouva o provedení eekuce nemusí být vůbec uzavřena a po přečtení §90/2 vám dojde, že tuto smlouvu by rádo s oprávněným uzavřelo 10 z 5 exekutorů. Když toto víte, tak při znalosti skutečnosti, že návrh můžete podat sám, nechápu vaše neustálé hledání exekutora, který tuto smlouvu (a v ní smluvenou odměnu) nepožaduje. Vaším kriteriem pro výběr exekutora by měly být výsledky jeho práce - zkuste spíše googlit ke zkušenostem oprávněných na práci konkrétního exekutora.

• 24. 6. 2011 18:59

No já googlím, jako divý, ale po internetu jednoznačně dominují nářky dlužníků nad "zvůlí" exekutorů, věřitelé své dobré/špatné zkušenosti moc neventilují, proto se zkouším ptát zde na fóru, kde se vyskytují účetní rozličných firem a jistě se už s exekucemi setkali.

Jak odkazujete na §90 odst. 2 - exekutor a oprávněný "mohou" uzavřít smlouvu - potíž je, že já jsem ta slabší smluvní strana (něco po exekutorovi chci já, ne on, on mě nepotřebuje, já jeho ano). Exekutorů je 140, konkurence nízká a moc si vybírat nemůžu.

Ale jestli jsem Vás správně pochopil - když si vytipuji exekutora, podám JÁ návrh soudu, v návrhu určím exekutora, soud exekutora pověří a zašle mu usnesení o nařízení exekuce - tak exekutor mě nemůže dodatečně nutit k podpisu smlouvy (protože už tady je pověření soudu)?
      Kdežto když podám návrh prostřednictvím exekutora, tak to exekutor na mě bude zkoušet a tu smlouvu mi strkat pod nos, abych ji nejdřív podepsal a teprve pak provede exekuci?

Aby to nedopadlo tak, že já odmítnu smlouvu podepsat, a on nebude nic vymáhat (bude to u něj ležet 3 roky....), čímž mi dá najevo, že dokud nepodepíšu, nehne prstem.

• 24. 6. 2011 19:38

Ano, pochopil jste mě správně, exekutor vás nesmí odmítnout (výjimky v §29-§30). Určitě si přečtěte
      http://www.mesec.cz/clanky/je-smluvni-odmena-exekutora-moralni/
      s autorem článku plně souhlasím a shodně s ním se domnívám, že smluvní odměna je prachobyčejný úplatek, který musel být do zákona protlačen lobbingem a v zákoně nemá co dělat, když exekutor nemá za povinnost skládat oprávněnému účty o úkonech, které ve věci koná.

• 24. 6. 2011 19:45

Jinak mezi exekutory panuje tvrdé konkurenční prostředí (už se šušká o prvních bankrotech), určitě nejste slabší smluvní strana a nenechte se exekutorem do této pozice vmanévrovat - jak jsem psal, klidně ho obejděte.

• 24. 6. 2011 20:22

Vidím, že se vyznáte, dám tedy na vás. Děkuji za zkušenosti a rady!

P.S. asi neexistuje žádný web podobný jako znamylekar.cz nebo znamysoudce.cz - ale o exekutorech?

• 25. 6. 2011 13:19

hannnnak (neregistrovaný) 217.112.161.---

Exekutorovi se vždy platí- je to jeho práce a že nic nevymůže - to už je jiná otázka

• 26. 6. 2011 13:21

A co nějaké podnikatelské riziko? To se to podniká, když jako dodavatel služby vím, že odměnu dostanu bez ohledu na výsledek své práce....

Pokud to správně chápu (z četby E.Ř. a vyhlášky 330) -
      1) ze zákona má exekutor nárok na úhradu nákladů spojených s exekucí, kterou věřitel uhradí v případě neúspěšného vymáhání (nejméně paušální 3500 Kč, ale klidně i více, pokud se vyúčtuje),
      2) na zákonnou odměnu nárok nemá,
      3) proto exekutoři nutí věřitele, aby podepsali smlouvu, kam zakamuflují smluvní odměnu. Já jsem si toho všiml naprostou náhodou, ono je to ve smlouvě naformulované tak, že by si té odměny člověk ani nevšiml. Každopádně se mi to nejeví etické, já také domlouvám se svými odběrateli smluvní podmínky předem a ne že je nutím dodatečně přistupovat na svoje podmínky, o kterých ani nedám vědět.

• 26. 6. 2011 20:01

osobní zkušenost (neregistrovaný) 78.102.42.---

Většinou když jeden exekutor nevymůže nic tak pro bezvýslednost soud exekuci zastaví ale to jen nahraje věřiteli ten si totiž potom podá tutéž exekuci třeba druhý den u jiného schopnějšího exekutora a všechny náklady opět přičte dlužníkovi k dluhu.Je to taková prasárnička na dlužníka který je pak v exekuci klidně do smrti.

• 26. 6. 2011 21:44

No já myslím, že soud nezastaví exekuci jentak sám od sebe (?) - návrh na zastavení může podat povinný nebo oprávněný. A když dojde k zastavení exekuce na návrh oprávněného, tak náklady exekuce zaplatí on. Takže jediný, kdo je tady vítěz, je pan exekutor, který má vždy své jisté do kapsy.... (vycházím z předpovědi, že dlužník je tzv. nemajetný - majetek šikovně uschoval, nebo aktiva z firmy převedl na jinou firmu, což sice asi lze odporovat, ale dokazujte to, když nemáte žádný přehled o majetku dlužníka, natož o transferech). Jinak já tu hovořím o dluzích podnikatelů, ne spotřebitelů, to je jiná oblast, pravda, také zaplavená mnoha nespravedlnostmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).