Hlavní navigace

Založení živnosti - tvůrčí činnost

• (neregistrovaný) 95.173.94.---

27. 6. 2011 16:26

Dobrý den,

chtěl bych si založit živnost a stát se OSVČ. Našel jsem pro svou práci tuto kategtorii "výkon umělecké nebo jiné tvůrčí činnosti na základě autorskoprávních vztahů" - jsem ilustrátor/grafik a chci pracovat na základě smluv o díle a autorském honoráři, takže doufám, že postupuji správně.

Zajímalo by mě jak mám postupovat. Byl jsem na finančním úřadě, tam odtud mě poslali na živnosťák, že musím začít tam, ze živnosťáku mě poslali na statistický úřad, kde prý dostanu IČ (což jsem vůbec netušil, že musím mít). Vůbec sem tomu nerozuměl, byl jsem znechucený a tak jsem se vydal opět na internet. Něco jsem přečetl, ale přece jen bych se rád ujistil, zda postupuji správně a vybírám správně pro budoucí práci. Stáhnul jsem si JRF a pokyny a teď by mě zajímalo co dál dělat, jak postupovat. Stačí vyplnit a předložit na ŽÚ?

Zároveň mě zajímá co se s tím pojí za skutečnosti a povinnosti pro mě, když zakládám OSVČ takhle v půlce roku.

Další a poslední věc je ta, že budu čerstvě vystudovaný v úplně jiném oboru a to učitelství. Protože je ilustrátorství dost sedavá práce z domu, chtěl bych se dostat mezi lidi a proto jsem se rozhodl vzít několika hodinový úvazek učitelství angličtiny na jazykové škole. Tohle se bude nejspíše muset provádět také na smlouvu. Zajímalo by mě jestli mě to nějak omezuje - to by pro mne byla nejspíše vedlejší činnost.

Děkuji za rady a reakce!!

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 6. 2011 10:40

Markéta M (neregistrovaný) 77.48.131.---

Re: Založení živnosti - tvůrčí činnost
      Začínala jsem před pár lety ale snad to bude stejné (sochařské práce - také umělecká činnost na základě autorského zákona).
      Na statistický úřad jsem teda tehdy nemusela, nejdřríve jsem šla na FU, kde mi vystavili osvědčení o registraci a přidělili DIČ. Dále jsem šla na OSSZ , tam sepsala oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti, pak na ZP, formulář už nevím, ale prostě také registrace. Tam vás i informují o výši záloh na sociální a zdravotní pojištění, které musíte platit. Pak můžete začít vystavovat faktury.

Že zahajujete v půlce roku nehraje roli.

• 28. 6. 2011 15:08

Dev (neregistrovaný) 95.173.94.---

Re: Založení živnosti - tvůrčí činnost
      Neexistuje nějaká forma OSVČ bez živnosti? Protože většina kolegů (kteří už mi nejsou schopni říct jak si to zařizovali) ani nemůžou faktury vystavovat. Já to ani nepotřebuji, vše půjde přes smlouvy o dílo / autorský honorář.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).