Hlavní navigace

Přidanění 1% pořizovací ceny vozu

  • (neregistrovaný) 89.111.66.---

    29. 6. 2011 9:00

    Dobrý den,

    prosím o radu. Máme ve společnsoti služební auta. Některá mají k dispozici manažeři i k soukromým účelům a standardně se navyšuje částka pro odvody a daň o 1% pořizovací ceny vozu. Pak tu ale máme i vozy referenční, které jsou ve firemní autopůjčovně k dispozici pouze pro služební jízdy zaměstnanců. Pokud si zaměstnanec půjčí referentské auto z půjčovny pro soukromé účely třeba jen na 1/2 denní přestěhování a vykáže soukromé kilometry, týká se jej také navýšení odvodů a základu daně o 1% z pořizovací ceny tohoto referentského vozidla?

    Předem děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 6. 2011 9:05

      lilka (neregistrovaný) 78.80.245.---

      Re: Přidanění 1% pořizovací ceny vozu
      Je to klasické půjčení auta, za které vystavíte fakturu, kterou pracovník uhradí. Takže nepřidaňujete 1%.

    • 29. 6. 2011 9:18

      jb (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: Přidanění 1% pořizovací ceny vozu
      Pozor tato odpověď neni správná. V tomto případě se to zaměstnanci hodně nevyplatí, lépe je půjčit cizímu.
      §6 zákona v odst
      (3) Příjmy podle odstavce 1 se rozumějí příjmy pravidelné nebo jednorázové bez ohledu na to, zda je na ně právní nárok či nikoli, zda je od zaměstnavatele dostává zaměstnanec nebo osoba, na kterou přešlo příslušné právo podle zvláštních předpisů 4b), a zda jsou vypláceny nebo připisovány k dobru anebo spočívají v jiné formě plnění prováděné zaměstnavatelem za zaměstnance, kteří jsou poplatníky z příjmů ze závislé činnosti. Příjmem se rozumí rovněž částka, o kterou je úhrada zaměstnance zaměstnavateli za poskytnutá práva, služby nebo věci, kromě bytu, v němž měl zaměstnanec bydliště po dobu 2 let bezprostředně před jeho koupí, nižší, než je cena zjištěná podle zvláštního právního předpisu 1a), nebo cena, kterou účtuje jiným osobám, jakož i částka stanovená podle odstavce 6.
      Vás odkazuje na 1%

    • 29. 6. 2011 9:37

      le (neregistrovaný) 78.157.177.---

      Re: Přidanění 1% pořizovací ceny vozu
      Nechápu to , můžete mi to objasnit? Pokud si zaměstnanec půjčí referentské vozidlo, tak mu musím ve výplatě započítat 1% pořizovací ceny vozidla a z toho udělat odvody? Ikdyž si ho půjčí pouze na 1 den?

    • 29. 6. 2011 9:47

      jb (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: Přidanění 1% pořizovací ceny vozu
      Ano, tak je to bohužel v zákoně napsané.Pokud zaměstnanec i něco uhradí, tak rozdíl do 1% se dodaní.
      Viděla jsem i doměrek, kdy si jeden nebožák půjčil na stěhování náklaďak, nicméně zas nejsou na všech FU tak chytří aby toto věděli.

    • 29. 6. 2011 11:45

      JirkaZ (neregistrovaný) 195.22.34.---

      Re: Přidanění 1% pořizovací ceny vozu
      Záleží na tom, jak to provedete. Možností je několik :

      1. Půjčíte zaměstnanci auto a vyúčtujete mu půjčovné v místě a čase obvyklé(tj. za normální tržní cenu), které zam. uhradí. Pak se nejedná o příjem a nic dalšího se nedodaňuje.

      2. Půjčíte mu auto a úhradu chtít nebudete, max. PHM. V tom případě jde o nepeněžní příjem zaměstnance a výše uvedené(par.6) platí.

      3. V případě, že zam. ujede málo km a auto vrátí v pořádku, rozepíšete ujetou vzdálenost jako služební km... no a vy jste bez práce. Je to jen možnost(nelegální), osobně bych to takto neřešil.

    • 29. 6. 2011 12:09

      jb (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: Přidanění 1% pořizovací ceny vozu
      >Záleží na tom, jak to provedete. Možností je několik
      >:
      >
      >1. Půjčíte zaměstnanci auto a vyúčtujete mu půjčovné v
      >místě a čase obvyklé(tj. za normální tržní cenu),
      >které zam. uhradí. Pak se nejedná o příjem a nic dalšího
      >se nedodaňuje.
      nemáte pravdu
      Příjmem se rozumí rovněž částka, o kterou je úhrada zaměstnance zaměstnavateli za poskytnutá práva, služby nebo věci, kromě bytu, v němž měl zaměstnanec bydliště po dobu 2 let bezprostředně před jeho koupí, nižší, než je cena zjištěná podle zvláštního právního předpisu 1a), nebo cena, kterou účtuje jiným osobám, jakož i částka stanovená podle odstavce 6.

      >2. Půjčíte mu auto a úhradu chtít nebudete, max. PHM.
      >V tom případě jde o nepeněžní příjem zaměstnance a
      >výše uvedené(par.6) platí.
      ano
      >3. V případě, že zam. ujede málo km a auto vrátí v
      >pořádku, rozepíšete ujetou vzdálenost jako služební km...
      >no a vy jste bez práce. Je to jen možnost(nelegální),
      >osobně bych to takto neřešil.
      >
      ano

    • 29. 6. 2011 12:26

      JirkaZ (neregistrovaný) 195.22.34.---

      Re: Přidanění 1% pořizovací ceny vozu
      Pravdu máme oba. Váš text je samozřejmě správně a můj příspěvek taky, protože úhrada zaměstnance nebude nižší než cena účtovaná jiným osobám (cena v místě a čase obvyklá). Jiným osobám, které si půjčí auto, také nezvyšujete daňový základ o 1%.

    • 29. 6. 2011 12:42

      jb (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: Přidanění 1% pořizovací ceny vozu
      Jenže je tam "jakož i částka dle odst 6". Vím, že se takto(cenou obvyklou) běžně řeší půjčování automilů na dovolenou a ve většině případů ani kontrolu FU nenapadne, když vidí tržbu něco rozporovat - pokud sebou nemá kontrolora i na daň FO.
      Jen jsem chtěla upozornit, že je vhodnější s ohledem na tento odst. půjčit tento automobil za cenu obvyklou třeba rod.příslušníku zaměstnance.

    • 29. 6. 2011 12:05

      l (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: Přidanění 1% pořizovací ceny vozu
      Ano, je jak píše lilka. Viz výňatek odborného článku:

      Postřehy z účetní a daňové praxe POSKYTNUTÍ VOZIDLA ZAMĚSTNANCI
      6.12.2005, Ing. Karel Janoušek, Zdroj: Verlag Dashöfer

      "... , že uvedený zaměstnanec nepoužíval předmětné vozidlo ke služebním účelům, ale použil ho se souhlasem zaměstnavatele pouze k soukromým účelům jednorázově (na dovolenou), posoudil tento případ správce daně tak, že n e n a p l ň u j e všechny podmínky pro uplatnění ustanovení § 6 odst. 6 ZDP a že šlo o zastření pronájmu vozidla zaměstnanci bezplatným zapůjčením. Vzhledem k tomu, že tak ve skutečnosti šlo o pronájem vozidla ....."
      Vystavíte fakturu za obvyklý nájem, resp. půjčovné vozidla a nic zaměstnanci nedodaňujete.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).