Hlavní navigace

Daň z nemovitostí

 • (neregistrovaný) 77.48.51.---

  2. 7. 2011 19:54

  Soukromý zemědělec hospodaří na pozemcích svého otce a z nich platí dań z nemovitostí. Doklad z FÚ je tedy na otcovo jméno. Může se zemědělec dát částku do zdanitelných výdajů?
  Předem děkuji za odpovědi.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 7. 2011 11:49

   Lola (neregistrovaný) 192.162.99.---

   Re: Daň z nemovitostí
   Hlavně pozor na to, že pokud je půda využívána pro podnikání je na ni jiná sazba daně z nemovitosti. V případě, že je pozemek otce, měl by ho synovi vlasně pronajímat.

  • 4. 7. 2011 13:28

   Lenka F. (neregistrovaný) 85.71.52.---

   Re: Daň z nemovitostí
   Jiná sazba pro podnikání je jen na budovy využívané k podnikání, možná na stavební pozemky atd. Pokud jde o zemědělskou půdu, lesy atd. je sazba stejná pro všechny. Plátcem daně je vlastník (pokud nejde o pozemky ve zjednodušené evicenci, ale většinou to FÚ akceptují i u nich). Pokud syn hospodaří na pozemcích otce, měl by mu zaplatit nájemné ve výši daně z nemovitosti, toto nájemné si potom může dát do zdanitelných výdajů. Daň zaplacenou za otce ve výdajích mít nemůže. U pozemků ve zjednodušené evidenci (pozná se to na výpisu listu vlastnictví) je ze zákona poplatníkem daně nájemce, musel by ale mít na sebe podané daň. přiznání. S postupující digitalizací katastru a pozemkovými úpravami ale i tyto pozemky přejdou na novou evidenci (KN) a ty už potom musí mít ve svém přiznání vlastník.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).