Hlavní navigace

Přesčasová práce

 • (neregistrovaný) 212.80.64.---

  6. 7. 2011 23:02

  dobrý den,

  pracuji v dvousměnném provozu a dílovedoucí stále po nás chce měsíčně 15hodin přesčasové práce. Jsem dojíždějící a tak nevím jak se pak dostat domů z práce pokud bych musel dělat při odpolední směně déle.Je snad nějaká opora v zákoníku práce či je už vše na straně zaměstnavatele.Dělám dost fyzicky náročnou práci a udělat měsíčně ještě přesčasy a splnit přitom ještě normohodiny není žádný med.

  děkuji za odpověď
  jena

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 7. 2011 23:05

   v.e.n.d.y.

   Re: přesčasová práce
   Viz zákoník práce
   Hlava V: Práce přesčas
   § 93
   (1) Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.
   (2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
   (3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.
   (4) Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
   (5) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období podle odstavce 4 se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

  • 6. 7. 2011 23:14

   VH

   Re: přesčasová práce
   Zaměstnavatel může zaměstnanci nařídit práci přesčas v rozsahu 8 hodin týdně a 150 hodin ročně, nad tyto limity musí zaměstnanec s prací přesčas souhlasit. Celkový rozsah práce (tj. nařízené i dohodnuté) může činit nejvýše v průměru 8 hodin týdně za vyrovnávací období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích (jenom kolektivní smlouva může toto období prodloužit až na 52 týdnů). Pokud požadavek na 15 hodin práce přesčas v měsíci nepřekračuje uvedené limity 8 hodin týdně a 15O hodin ročně, zaměstnavatel může takovou práci nařídit (při respektování dalších požadavků, např. na odpočinek mezi dvěma směnami). Zákoník práce už od roku 2007 neukládá zaměstnavateli, aby při rozvržení pracovní doby respektoval možnost zaměstnanců dopravit se do zaměstnání a zpět.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).