Hlavní navigace

Opravný doklad insolvence - daňový porad

  • (neregistrovaný)

    11. 7. 2011 17:17

    Dobrý den,

    dle paragrafu 44 - 46 zákona o dph jsme zaslali insolvenčnímu správci opravný daňový doklad na naše pohledávky vůči dlužníkovi.
    Pohledávky jsou od roku 2008. První pohledávka má zdp 31.7.2008. Dle paragrafu 44-46 splňujeme všechny náležitosti - pohledávka není (zatím) starší než 3 roky, dlužník i my jsme stále plátci atd..... Opravný daňový doklad správce obdržel 10.6. a dnes 11.7. nám přišla odpověď: Na základě jednotného pokynu Asociace insolvenčních správců , které jako první potrvrdil Krajský soud v Ostravě dle usnesení č..... Vám vracíme doklady jako neoprávněné. Jednotný pokyn ins.správcům pro opravné daňové doklady se zdan.plnění před 1.4.2011 se opírá o tento právní názor Krajského soudu v Ostravě:
    Věřitelé dlužníka mohou opravu uplatnit u plnění poskytnutých dlužníkovi v období počínaje od 1.4.2011. Přechodné ustanovení z.č. 47/2011 Sb. , kterým bylo předmětné ustanovení doplněno do zákona o dani z přidané hodnoty , totiž stanoví, že pro uplatnění DPH za zdaňovací období předcházející účinnosti tohoto zákona tj. před 1.4.2011 a stejne tak pro uplatnění práv s tím souvisejících, se použijí dosavadní právní předpisy, které opravu výše daně za dlužníky v ins.řízení nepřipouštěly. Uplatní li tedy opravu některý z věřitelů za plnění poskytnuté dlužníkovi v období před 31.3.2011, což je i Váš případ, je nutno považovat tuto opravu za neoprávněnou a tímto Vám vracíme doklady a o této skutečnosti informujeme i Vašeho správce daně.

    Můžete mi prosím tedy vysvětlit na co je v novele zákona o dph v paragrafu 44 věta, že možnost opravy se týká i pohledávek, které vznikly do 31.3.2011 před nabytím účinnosti zákona o DPH, splňují li veškeré podmínky... a věta, že opravu nelze provést pokud od konce zdp uplynuly více jak 3 roky? Což nám tedy u první pohledávky uplyne 31.7.2011, ale ostatní pohledávky uplynou až v 1.3.2012...
    Nevím co s tím, poradí někdo?
    Míša

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 7. 2011 8:20

      Enva (neregistrovaný)

      Re: opravný doklad insolvence - daňový p
      >Dobrý den,
      >
      >dle paragrafu 44 - 46 zákona o dph jsme zaslali
      >insolvenčnímu správci opravný daňový doklad na naše
      >pohledávky vůči dlužníkovi.
      >Pohledávky jsou od roku 2008. První pohledávka má zdp
      >31.7.2008. Dle paragrafu 44-46 splňujeme všechny
      >náležitosti - pohledávka není (zatím) starší než 3 roky,
      >dlužník i my jsme stále plátci atd..... Opravný daňový
      >doklad správce obdržel 10.6. a dnes 11.7. nám přišla
      >odpověď: Na základě jednotného pokynu Asociace
      >insolvenčních správců , které jako první potrvrdil Krajský soud
      >v Ostravě dle usnesení č..... Vám vracíme doklady jako
      >neoprávněné. Jednotný pokyn ins.správcům pro opravné
      >daňové doklady se zdan.plnění před 1.4.2011 se opírá o
      >tento právní názor Krajského soudu v Ostravě:
      >Věřitelé dlužníka mohou opravu uplatnit u plnění
      >poskytnutých dlužníkovi v období počínaje od 1.4.2011.
      >Přechodné ustanovení z.č. 47/2011 Sb. , kterým bylo
      >předmětné ustanovení doplněno do zákona o dani z přidané
      >hodnoty , totiž stanoví, že pro uplatnění DPH za
      >zdaňovací období předcházející účinnosti tohoto zákona tj.
      >před 1.4.2011 a stejne tak pro uplatnění práv s tím
      >souvisejících, se použijí dosavadní právní předpisy, které
      >opravu výše daně za dlužníky v ins.řízení
      >nepřipouštěly. Uplatní li tedy opravu některý z věřitelů za plnění
      >poskytnuté dlužníkovi v období před 31.3.2011, což je
      >i Váš případ, je nutno považovat tuto opravu za
      >neoprávněnou a tímto Vám vracíme doklady a o této
      >skutečnosti informujeme i Vašeho správce daně.
      >
      >Můžete mi prosím tedy vysvětlit na co je v novele
      >zákona o dph v paragrafu 44 věta, že možnost opravy se
      >týká i pohledávek, které vznikly do 31.3.2011 před
      >nabytím účinnosti zákona o DPH, splňují li veškeré
      >podmínky... a věta, že opravu nelze provést pokud od konce zdp
      >uplynuly více jak 3 roky? Což nám tedy u první
      >pohledávky uplyne 31.7.2011, ale ostatní pohledávky uplynou
      >až v 1.3.2012...
      >Nevím co s tím, poradí někdo?
      >Míša

    • 13. 7. 2011 8:30

      Enva (neregistrovaný)

      Re: opravný doklad insolvence - daňový p
      Máme obdobný problém, opravné doklady jsme vystavili za červen 2011 a insolvenční správce nám je vrátil se stejným důvodem, jaký uvádíte ve svém dotazu. Problém budeme řešit zřejmě se svým FÚ. Mám jenom dotaz, jestli nemůžete uvést číslo usnesení Krajského soudu, protože na ten se nám insolvenční správce neodkazuje. Dle našeho názoru se přechodná ustanovení v bodu 1) nevztahují k ustanovení § 44. Proto se při vystavení opravného dokladu použijí nová ustanovení a to bez ohledu na to, že původní plnění se uskutečnilo před novelou. Možnost vystavovat opravné doklady vzniká od 1. 4. 2011. Řešili jste tento problém se svým FÚ ?

    • 13. 7. 2011 8:52

      alen1 (neregistrovaný)

      Re: opravný doklad insolvence - daňový p
      Pokyn insolvenčním správcům vydaný KS v Ostravě
      14 INS 11497/2010 – B10

    • 13. 7. 2011 10:55

      Misa0999 (neregistrovaný)

      Re: opravný doklad insolvence - daňový p
      Dobrý den,
      přesně tak, to je číslo pokynu. Se správcem daně jsme to zatím neřešily, předali jsme to našemu právníkovi a ten se zatím nevyjádřil...Ale asi se pokusím to vyřešit i s FÚ.
      M.

    • 13. 7. 2011 13:45

      Zdeněk 1 (neregistrovaný)

      Re: opravný doklad insolvence - daňový p
      Dobrý den,
      máme tu samou zkušenost, dnes se nám vrátil první případ. Kopii dopisu o vrácení daň.dokladu zaslal insolvenční správce i FÚ dlužníka i našemu. Předám právníkovi a uvidím co nám doporučí.
      Já osobně si myslím, že jsme splnili všechny náležitosti, uvedl bych v daňovém přiznání a s protistranou ať si poradí jeho FÚ.

    • 13. 7. 2011 15:34

      pet.1 (neregistrovaný)

      Re: opravný doklad insolvence - daňový p
      Dnes jsem řešila to samé na krajském finančním ředitelství, bylo mi řečeno, že o tom, co ins.správci nyní dělají vědí, ale stanovisko je, že zákon porušují oni, neboť platí i pro pohledávky před 1.4.2011. Pouze mě upozornila abych měla doklad, že opravné dań.doklady ins.správce od nás převzal a to, že je vrátil mi prý nemusí zajímat. DPH si prý mohu normálně nárokovat. To samé mi bylo řečeno poté i na našem FÚ. Tak snad nebude problém :-)

    • 2. 9. 2011 10:13

      al (neregistrovaný)

      Re: opravný doklad insolvence - daňový p
      Máme stejný problém. Insolvenční správce nám nechce uznat pohledávky vzniklé před 1.4.2011, přestože splňují 6ti měsíční lhůtu před vyhlášením konkursu 14.4.2011. Na FÚ po nás ale chtějí potvrzený opravný daňový doklad od správce, nebož den potvrzení je den uskutečnění zdan.plnění. Nepotvrzený doklad nám nevemou.

    • 2. 9. 2011 11:01

      Zdenek1 (neregistrovaný)

      Re: opravný doklad insolvence - daňový p
      My posíláme daňové doklady s doručenkou, na které uvedeme číslo dokladu, který posíláme. Pošta nám ji po doručení vrátí zpět a to je pro nás doklad o doručení. V zákoně není napsáno, že musíme mít potvrzený daňový doklad, je tam pouze, že musí být doručen.
      Na FÚ potom posílám evidenci oprav a kopie původních daňových dokladů, ke kterým jsme dělali opravu.

    • 2. 9. 2011 14:35

      Misa0999 (neregistrovaný)

      Re: opravný doklad insolvence - daňový p
      My jsme nakonec udělali to samé. Doručenku máme, vše jsme poslali na finanční úřad, zažádala jsem si o vyjádření na finačním ředitelství v Praze a defacto mi potvrdili, že jsme udělali správně.

    • 15. 11. 2012 11:06

      Milan D (neregistrovaný)

      Re: opravný doklad insolvence - daňový p
      >>>Máme stejný problém. Insolvenční správce nám nechce
      >>>uznat pohledávky vzniklé před 1.4.2011, přestože
      >>>splňují
      >>>6ti měsíční lhůtu před vyhlášením konkursu 14.4.2011.
      >>>Na FÚ po nás ale chtějí potvrzený opravný daňový
      >>>doklad od správce, nebož den potvrzení je den
      >>>uskutečnění
      >>>zdan.plnění. Nepotvrzený doklad nám nevemou.
      >>
      >>My posíláme daňové doklady s doručenkou, na které
      >>uvedeme číslo dokladu, který posíláme. Pošta nám ji
      >>po
      >>doručení vrátí zpět a to je pro nás doklad o doručení.
      >>V
      >>zákoně není napsáno, že musíme mít potvrzený daňový
      >>doklad, je tam pouze, že musí být doručen.
      >>Na FÚ potom posílám evidenci oprav a kopie původních
      >>daňových dokladů, ke kterým jsme dělali opravu.
      >
      >My jsme nakonec udělali to samé. Doručenku máme, vše
      >jsme poslali na finanční úřad, zažádala jsem si o
      >vyjádření na finačním ředitelství v Praze a defacto mi
      >potvrdili, že jsme udělali správně.

    • 15. 11. 2012 11:08

      Milan D (neregistrovaný)

      Re: opravný doklad insolvence - daňový p
      Dne (1.8.2011) se na webu MFČR objevilo stanovisko MF k opravám DPH z titulu pohledávek za dlužníky v konkurzním řízení.
      http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/cds/2011_Informace_GFR_aplikace_44_ZDPH.PDF
      Tímto stanoviskem MFČR potvrzuje původní záměr zákonodárce, že sice se jedná o nové samostatné zdanitelné plnění z titulu opravy, ale retroaktivita v rozsahu lhůt je tímto nedotčena.
      Potvrzuje také, že vzhledem k tomu, že se jedná o nové zdanitelné plnění, tak jde o novou pohledávku státu na vrácení DPH od dlužníka v konkurzu. Tato nová pohledávka vznikla v průběhu konkurzu a tudíž se jedná o pohledávku za podstatou. Snižuje to majetkovou podstatu k rozdělení a zvyšuje to dočasně fiktivní výnosy (ale ne příjmy) státního rozpočtu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).