Hlavní navigace

Životní a penzijní pojištění

  • (neregistrovaný) 90.183.40.---

    15. 7. 2011 9:10

    Jakou částkou může přispívat zaměstnavatel zaměstnanci na penzijní připojištění a životní pojištění, aby to byl pro zaměstnavatele daňove uznatelný náklad a zároveň u zaměstnance příjem osvobozený od daně z příjmu? Domnívám se že je to 24 tis. ročně DOHROMADY. Pojišťovací makléř mi však tvrdil že od loňského roku je to zvláš´t 24 tis. na penzijko a 24 tis. na živ. poj., celkem tedy 48 000 Kč ročně. Kdo má pravdu?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 7. 2011 9:14

      jb (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: Životní a penzijní pojištění
      Jojo pojišťováci toho nakecaj
      §6
      p) platba zaměstnavatele v celkovém úhrnu nejvýše 24 000 Kč ročně jako.......

    • 15. 7. 2011 9:42

      alen1 (neregistrovaný) 46.135.22.---

      Re: Životní a penzijní pojištění
      Souhlas, do 24000,- ročně to má zaměstnanec osvobozeno
      Zaměstnavatel může přispívat libovolnou částku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).