Hlavní navigace

Přívěs za os. auto

  • (neregistrovaný) 80.188.178.---

    15. 7. 2011 15:09

    Chci si koupit přívěs za OA a zařadit ho do majetku, vedu DE.
    Přívěs bude stát včetně DPH 28000,-, mohu ho zapsad do drobného majetku nebo musí být v inv. majetku a odepisovat pořizovací cenu? A jak to bude, když bych příští rok ukončil podnikání, musím odpočet DPH vrátit?

    Děkuji za Odpověď.
    Pavel

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 7. 2011 15:20

      František Brabec (neregistrovaný) 90.179.139.---

      Re: přívěs za os. auto
      Majetek se odepisuje až od 40000 Kč, tak můžete odečíst rovnou. Pokud byste končil podnikání, musíte odvést DPH z obvyklé ceny. Navíc nezapomeňte na silniční daň - přívěsy s 1 nápravou do 1 tuny mají 1800 Kč ročně, po slevě 48% 936 Kč. Dávat malé přívěsy do podnikání (a hlavně ty levnější řekněme do 15000 Kč) se obecně nevyplatí.

    • 15. 7. 2011 17:53

      pavelhr (neregistrovaný) 90.183.24.---

      Re: přívěs za os. auto
      A pokud bych ho před ukončením podnikání vyřadil do osobního užívání, tak musím také vrátit DPH z obvyklé ceny? A poslední otázka, z drobného majetku se také vrací při ukončení podnikání DPH? Já myslel, že jen ze zásob a inv. majetku.

    • 15. 7. 2011 18:16

      František Brabec (neregistrovaný) 90.179.139.---

      Re: přívěs za os. auto
      Bohužel DPH se odvádí vždycky - jediným řešením je mít cenu obvyklou 0 Kč nebo zápornou (nutné náklady na likvidaci), např. z důvodu totálního opotřebení nebo morálního zastarání.

    • 15. 7. 2011 18:34

      pavelhr (neregistrovaný) 90.183.24.---

      Re: přívěs za os. auto
      Děkuji za Vaše odpovědi.
      Myslel jsem, že s drobným majetkem je to stejné jako když končíte s registrací k DPH. Před asi 5 lety moje žena ukončila plátcovství DPH a bylo jí řečeno přímo na FÚ, že drobný majetek nejsou zásoby a tudíž z něho nebude vracet DPH, pouze ze zásob a inv. majetku.

    • 16. 7. 2011 1:40

      František Brabec (neregistrovaný) 90.179.139.---

      Re: přívěs za os. auto
      >>>>>Chci si koupit přívěs za OA a zařadit ho do majetku,
      >>>>>vedu DE.
      >>>>>Přívěs bude stát včetně DPH 28000,-, mohu ho zapsad
      >>>>>do
      >>>>>drobného majetku nebo musí být v inv. majetku a
      >>>>>odepisovat pořizovací cenu? A jak to bude, když bych
      >>>>>příští
      >>>>>rok ukončil podnikání, musím odpočet DPH vrátit?
      >>>>>
      pokud bych ho před ukončením podnikání vyřadil do
      >>>osobního užívání, tak musím také vrátit DPH z obvyklé
      >>>ceny? A poslední otázka, z drobného majetku se také
      >>>vrací při ukončení podnikání DPH? Já myslel, že jen
      >>>ze
      >>>zásob a inv. majetku.
      >>Bohužel DPH se odvádí vždycky - jediným řešením je
      >>mít
      >>cenu obvyklou 0 Kč nebo zápornou (nutné náklady na
      >>likvidaci), např. z důvodu totálního opotřebení nebo
      >>morálního zastarání.
      >
      >Děkuji za Vaše odpovědi.
      >Myslel jsem, že s drobným majetkem je to stejné jako
      >když končíte s registrací k DPH. Před asi 5 lety moje
      >žena ukončila plátcovství DPH a bylo jí řečeno přímo na
      >FÚ, že drobný majetek nejsou zásoby a tudíž z něho
      >nebude vracet DPH, pouze ze zásob a inv. majetku.
      Ono se píše v § 79, odst. 4 ZDPH, že při zrušení registrace musíte snížit uplatněný nárok na odpočet u obchodního majetku. V odst. 5 upřesňují, že u nedokončeného majetku, zaplacených záloh a zásob se vrací odpočet celý. Máte pravdu, že o drobném majetku nic nepíšou a ZDPH ho nijak nedefinuje. Vyhláška 500/2002 ho ale do zásob řadí a zákon o daních z příjmů v § 7b u daňové evidence odkazuje na účetní předpisy. Ovšem je nesmysl vracet celé DPH z použité věci - když majetek vyřadíte do osobní spotřeby, zdaňujete obvyklou cenu, vidím v tom analogii. Výklady se mohou lišit, nechte si od FÚ potvrdit, že to tak uznávají, a budete z obliga.

    • 16. 7. 2011 8:35

      Vladimír 2

      Re: přívěs za os. auto
      *****************************************
      Pokud máte na mysli §7/3/b == Samostatné movité věci a soubory movitých věcí" se považují za drobný hmotný majetek, o kterém účetní jednotka účtuje jako o zásobách.
      == tak tam je důležité to slůvko JAKO, což znamení, že se o drobném majetku účtuje JAKO o zásobách do doby, dokud není vydám k užívání.

    • 16. 7. 2011 15:41

      František Brabec (neregistrovaný) 90.179.139.---

      Re: přívěs za os. auto
      Aha, tak v tom případě drobný hmotný majetek nejsou zásoby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).