Hlavní navigace

Daně paušálem u autorské činnosti

• (neregistrovaný) 95.173.94.---

20. 7. 2011 12:34

Dobrý den,

Jsem OSVČ bez živnosti - ilustrátor a pracuji na smlouvy o dílo. Je to ale autorská činnost a zajímalo by mě jak je to s daněmi. Resp. jak přesně se to vypočítává pokud daním paušálně. Nějaký vzorec, kterému bych lépe porozuměl. Konkrétně mě také zajímá za jakých okolností mohu tento paušál 40% uplatnit a jestli jsou tam nějaké překážky.

Také se mi stalo, že mi od firmy přišla již zdaněná částka 15%, zdá se mi, že je to pro mne takto nevýhodné a netuším proč mi to posílají již zdaněné.

Díky za odpověď

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 7. 2011 21:10

bloncka (neregistrovaný) 88.100.21.---

Re: Daně paušálem u autorské činnosti
      Já problém nevidím. Budete jen schovávat a evidovat doklady o příjmech. Ty sečtete a uvedete jako příjmy. Pak z této částky vypočítáte 40% a uvedete ji do výdajů.
      Např. příjem 200 000 tis ( za rok, zdaň.období) z toho 40 % činí 80 000 a to jsou ty "paušální" výdaje, odečteme od příjmů a máme základ daně 120 000 Kč.
      A s tou zdaněnou částkou od firmy, bylo by dobré je kontaktovat a zeptat se proč ( možná dohoda o prov.práce?)a jakou daní zdanili. Pokud byl příjem vyšší než 5000 Kč, pak Vám zdanili zálohovou daní, na níž Vám vystaví potvrzení o zdanitelných příjmech a vy si tento základ daně a zaplacenou daň zahrnete do daň. přiznání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).