Hlavní navigace

Osvobozený nájem

  • (neregistrovaný) 90.182.46.---

    27. 7. 2011 15:38

    Může plátce DPH fakturovat nájemné osvobozené plátci DPH?
    Pokud si to napíšou do smlouvy?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 7. 2011 16:18

      alen1 (neregistrovaný) 158.194.127.---

      Re: Osvobozený nájem
      Ano, může.

      Ale je otázka proč, když pak nemá nárok na odečet.

    • 27. 7. 2011 17:55

      isis (neregistrovaný) 89.176.185.---

      Re: Osvobozený nájem
      Dobrý den,

      podle § 51 zákona o DPH je nájem nebytových prostor (s výjimkou krátkodobého pronájmu) plněním osvobozeným od daně bez nároku na odpočet. V § 56, odst. 4 je pak plátcům DPH umožněno rozhodnout, že u nájmu jiným plátcům bude uplatňována daň. Odpověď na Váš dotaz tedy zní "ano", ale je třeba počítat s odpady - např. nemožnost uplatnění odpočtu DPH na vstupu (popř. krácení odpočtu) u oprav atd.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).