Hlavní navigace

Pokračování v PN (těhotenství)

• (neregistrovaný) 88.102.150.---

31. 7. 2011 12:04

Zdravím, dne 15.2.2010 jsem nastoupila do zaměstnání na dobu určitou (zástup za mateřskou...ta paní by se měla vrátit asi někdy v říjnu 2011 - nechtějí mi to v práci říct, mám smlouvu na kontrkétní jméno). Od 23.3.2011 jsem na nemocenské kvůli operaci karpálu na pravé ruce. Ruka se špatně hojí, tak to jsou 4měsíce, co jsem doma. Zjistila jsem, že jsem cca v 6 týdnu těhotenství (potvrzeno od doktora) V práci dělám 12tky, krátký a dlouhý týden a celý den stojím...prodávám oblečení. Vzhledem k tomu, že beru Utrogestan a není mi moc dobře a navíc se bojím toho, že když nastoupím, tak mě vyhodí, chci zůstat doma na nemocenské dál. A taky se bojím toho, že když nastoupím do práce po 4 měsících nemoci a pak vydržím v práci cca 2-3 měsíce a nastoupím např. znovu na nemocenskou.....budu mít pak hodně nízkou nemocenskou?
    A jde to vůbec abych zůstala tak dlouho doma tzn. 4 měsíce + celé těhotenství a dostávala nemocenskou a pak se mi pořád počítala mateřská z výdělku před nemocenskou??? i kdyby během té doby nastoupila ta paní, za kterou jsem zástup? Ještě nikdy jsem nemocná nebyla a ani těhotná, takže se v těchto věcech nevyznám. Prosím o radu, jak to funguje?? Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 7. 2011 19:14

Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

Re: Pokračování v PN (těhotenství)
      Dokud Vás lékař neuzná práce schopnou, budete pořád na nemocenské a budete dostávat nemocenské dávky, i kdyby Váš pracovní poměr během nemocenské skončil. To se může stát, protože máte smlouvu na dobu určitou jako zástup a to znamená, že návratem té paní do práce končí Váš pracovní poměr. Na mateřskou budete mít nárok tehdy, když:
      1) v den nástupu na MD (což je 8 až 6 týdnů před předpokládaným porodem) budete ještě zaměstnaná, nebo
      2) už nebudete zaměstnaná, ale počátek pobírání mateřské (tj. 8 - 6 týdnů před porodem) stihnete v době 6 měsíců od skončení prac. poměru (tj. v ochranné době).
      Ale ať tak nebo tak, v každém případě ještě musíte mít splněnou další podmínku, a to napočítat 270 kal. dnů pojištění ve dvou letech před začátkem MD (to splňujete, píšete, že jste zaměstnaná už od února 2010).
      Pokud tedy vznikne nárok na mateřské dávky v době, když ještě budete zaměstnaná, budou se počítat z výdělků v předchozích 12 měsících, které se podělí kal. dny v těch měsících, od kterých se nejprve odečtou promaroděné dny
      Pokud Vám vznikne nárok na mateřské dávky až v ochranné době, bude se mateřská počítat podobně (mohlo by být trochu jiné rozhodné období).

• 31. 7. 2011 19:34

Petku (neregistrovaný) 88.102.150.---

Re: Pokračování v PN (těhotenství)
      děkuji moc za vysvětlení :-)

>Dokud Vás lékař neuzná práce schopnou, budete pořád na
      >nemocenské a budete dostávat nemocenské dávky, i kdyby
      >Váš pracovní poměr během nemocenské skončil. To se
      >může stát, protože máte smlouvu na dobu určitou jako
      >zástup a to znamená, že návratem té paní do práce končí
      >Váš pracovní poměr. Na mateřskou budete mít nárok tehdy,
      >když:
      >1) v den nástupu na MD (což je 8 až 6 týdnů před
      >předpokládaným porodem) budete ještě zaměstnaná, nebo
      >2) už nebudete zaměstnaná, ale počátek pobírání
      >mateřské (tj. 8 - 6 týdnů před porodem) stihnete v době 6
      >měsíců od skončení prac. poměru (tj. v ochranné době).
      >Ale ať tak nebo tak, v každém případě ještě musíte mít
      >splněnou další podmínku, a to napočítat 270 kal. dnů
      >pojištění ve dvou letech před začátkem MD (to
      >splňujete, píšete, že jste zaměstnaná už od února 2010).
      >Pokud tedy vznikne nárok na mateřské dávky v době,
      >když ještě budete zaměstnaná, budou se počítat z výdělků
      >v předchozích 12 měsících, které se podělí kal. dny v
      >těch měsících, od kterých se nejprve odečtou
      >promaroděné dny
      >Pokud Vám vznikne nárok na mateřské dávky až v
      >ochranné době, bude se mateřská počítat podobně (mohlo by být
      >trochu jiné rozhodné období).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).