Hlavní navigace

Podpora v případě výpovědi.

  • 85.135.125.---

    31. 7. 2011 13:11

    1. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti v případě mnou podané výpovědi a v jaké výši?
    2. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti jestli bych dostal výpověď na základě §55 (hrubé porušení prac. kázně - nejedná se o alkohol ani o jakoukoliv absenci, jsem řidičem ve skladě jedné firmy...)?
    Děkuji za odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 7. 2011 14:39

      jasná (neregistrovaný) 80.82.146.---

      Re: Podpora v případě výpovědi.
      Pokud splňujete podmínky pro získání pdpory v nezaměsrnanosti a sám podáte výpověď, podpora se vám bude krátit na 45%. Pouze v případě, že by jste výpověď podal ze zdravotních důvodů, rasových důvodů, z důvodu šikanování na pracovišti nebo z důvodu výchovy dítěte a bylo by to ve výpovědi zapsáno, tak by se výpověď nekrátila.
      Pokud dostanete výpověď dle § 55, nárok na podporu nebudete mít.

    • 31. 7. 2011 14:54

      xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: Podpora v případě výpovědi.
      Ono je těch důvodů pro které se nekrátí podpora v nezaměstnanosti víc a jedná se o důvody závažné:
      vážnými důvody důvody spočívající v
      1. nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,
      2. nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost)3a), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,
      3. docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,
      4. místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,
      5. okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce,
      6. zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s úřadem práce při zprostředkování zaměstnání, nebo
      7. jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele

    • 31. 7. 2011 20:50

      packaaa

      Re: Podpora v případě výpovědi.
      Měl bych ještě jednu otázku prosím.
      Za jaké období se podpora nyní vypočítává a děje se to z hrubého, nebo čistého výdělku.
      Děkuji předem.

    • 31. 7. 2011 21:30

      xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: Podpora v případě výpovědi.
      Pouze v případě, že by jste výpověď
      >>>podal
      >>>ze zdravotních důvodů, rasových důvodů, z důvodu
      >>>šikanování na pracovišti nebo z důvodu výchovy dítěte
      >>>a bylo
      >>>by to ve výpovědi zapsáno, tak by se výpověď
      >>>nekrátila.
      >>>Pokud dostanete výpověď dle § 55, nárok na podporu
      >>>nebudete mít.
      >>
      >>Ono je těch důvodů pro které se nekrátí podpora v
      >>nezaměstnanosti víc a jedná se o důvody závažné:
      >>vážnými důvody důvody spočívající v
      >>1. nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,
      >>2. nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se
      >>podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu
      >>závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II
      >>(středně těžká závislost), ve stupni III (těžká
      >>závislost)
      >>nebo ve stupni IV (úplná závislost)3a), pokud s
      >>uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují
      >>náklady
      >>na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o
      >>osobu, která se pro účely důchodového pojištění
      >>považuje za osobu blízkou,
      >>3. docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné
      >>školní docházce dítěte,
      >>4. místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého
      >>manžela
      >>nebo registrovaného partnera,
      >>5. okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem
      >>podle § 56 zákoníku práce,
      >>6. zdravotních důvodech, které podle lékařského
      >>posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit
      >>povinnost
      >>součinnosti s úřadem práce při zprostředkování
      >>zaměstnání,
      >>nebo
      >>7. jiných vážných osobních důvodech, například
      >>etických, mravních či náboženských, nebo důvodech
      >>hodných
      >>zvláštního zřetele
      >>
      >
      >Měl bych ještě jednu otázku prosím.
      >Za jaké období se podpora nyní vypočítává a děje se to
      >z hrubého, nebo čistého výdělku.
      >Děkuji předem.

      Podpora se vypočítává z průměrného čistého měsíčního výdělku v rozhodném období. Rozhodným obdobím je předchozí čtvrtletí před koncem pracovního poměru, pokud je v něm odpracováno alespoň 21 dnů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).