Hlavní navigace

Krátkodobé zaměstnání v roce 2012

  • (neregistrovaný) 82.114.195.---

    19. 12. 2011 13:21

    Dobrý den,
    novela zákona o nemocenském pojištění rozšiřuje okruh nemocensky pojištěných osob o další výdělečně činné osoby:
    a)   společníky a jednatele společnosti s ručením omezeným a komanditisty komanditní společnosti, jestliže mimo pracovněprávní vztah vykonávají pro ni práci, za kterou jsou touto společností odměňováni,
    b)   členy družstva, kteří vykonávají činnost v orgánech družstva mimo pracovněprávní vztah za odměnu, pokud výkon této činnosti není podle stanov družstva považován za výkon práce pro družstvo,
    c)   členy kolektivních orgánů právnických osob (např. členové představenstev a dozorčích rad a. s.), kteří jsou za činnost v těchto orgánech odměňováni, pokud se jejich příjem za činnost v těchto orgánech považuje za příjem ze závislé činnosti podle zákona o daních z příjmů,
    d)   likvidátory a prokuristy, pokud se jejich příjem považuje za příjem ze závislé činnosti podle zákona o daních z příjmů,
    e)   vedoucí organizačních složek zahraničních právnických osob, které jsou v České republice zapsány v obchodním rejstříku,
    f)   dohody o provedení práce. 
    Jsou tyto osoby kromě testování na výši rozhodného příjmu (u bodu a) - e) na částku Kč 2 500,- a u bodu f) při zúčtování příjmu v částce vyšší než Kč 10 000,-) testováni i na krátkodobé zaměstnání? Nikde jsem nenašla, že by  je některé ustanovení  z podmínky účasti na pojištění uvedené v § 6 odst. 1) písm. b zákona č. 187/2006 Sb. vylučovalo. Protože pro účely tohoto zákona se považují uvedené osoby za zaměstnance a zaměstnanci jsou účastni pojištění za podmínek stanovených dle § 6.
    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 12. 2011 14:54

      autorka

      Dobrý den,

      tyto osoby mají nově specifické postavení. Jedná se o zákonem vyjmenované osoby, které v případě dosažení měsíční odměny ve výši alespoň 2500 korun měsíčně budou nemocensky pojištěny. Stále se však jedná o příjem mimo pracovněprávní vztah. Podmínky pojištění se posuzují obdobně jako u zaměstnání malého rozsahu, ale o zaměstnání v pravém slova smyslu se přesto nejedná. Proto jim zaměstnavatel například ani v době nemoci nehradí náhradu odměny. Nebude ani "testovat" délku jejich "zaměstnání". 

      Více např. zde: Kdo platí nemocenské společníkům a jednatelům?

      Dagmar Kučerová  ::)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).