Hlavní navigace

Nedoplacení mzdy

 • (neregistrovaný) 217.112.173.---

  8. 8. 2011 18:54

  Dobrý den, v firme dostáváme mzdu ve formě záloh, zaměstnavatel nam vždy do termínu další výplaty doplatí zbytek. Zjistil jsem ale že z březnové výplaty (vyplata je větší - vracejí se daně) mi dal o 3tis. mín než měl. Spíše než o omyl účetní se jedná o mstu zaměstnavatele, protože jsme měli tenkrat celkem drsný spor s ostrou výmenou názorů. Z firmy chci odejít. Můžu tenhle nedoplatek použít k okamžitému zrušení pracovního poměru? Měl bych pak nárok i na vyplacení dovolené.Mám celou letošní a ještě i lonskou.díky moc

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 8. 2011 22:34

   Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

   Re: nedoplacení mzdy
   Nevím, jak se na to dívat. První pohled může být ten, že Vám nedluží za březen, ale za červen, protože se ten nedoplatek vždycky posunul. V takovém případě můžete zrušit poměr nejdříve 16. srpna (tzn. pokud nedoplatí ani 15 dnů po splatnosti, přičemž splatnost červnové výplaty byla 31.7.).
   Nebo druhý pohled - dluží Vám část výplaty za březen. V tom případě by ta možnost zrušení už byla prošvihnutá:
   § 59
   "Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze do 2 měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, nejpozději do 1 roku ode dne, kdy tento důvod vznikl."

  • 9. 8. 2011 13:32

   JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

   Re: nedoplacení mzdy
   Je to spíše výplata za březen ( píše,že se vrací daně), to, že mají zálohu na mzdu s tím nesouvisí. Záloha a doplatek za březen jsou na výplatní pásce. Pak jste tedy nechal propadnout možnost uplatnit výpověĎ pro nevyplacení části mzdy s nárokem na odstupné. Jinak ale Váš nárok na doplatek mzdy (pozor nesmí se ale jednat o nenárokovou složku mzdy např.premie, hodnocení)
   trvá a můžete ho uplatňovat do 3 let. Co se týká dovolené - při ukončení p.p. vy se proplácel zůstatek nevyčerpané dovolené
   to je - loňská dovolená a alikotní část letošní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).