Hlavní navigace

Informativní osobní list

 • (neregistrovaný) 94.245.127.---

  9. 8. 2011 23:44

  Požádali jsme si s manželkou o IOLDP. Po obdržení jsme zjistili, že tam máme-mají pěkný binec.

  Já přestupoval z jedné školy na druhou (ještě před platností těch 6 let studia) a ta druhá mne nepřihlásila.

  Pak jsem byl 10 měsíců na vojně.

  Následně jsem byl 3 týdny na ÚP (slíbené zaměstnání nevyšlo) a teprve tam začíná moje historie. Myslím, že ještě předposlední zaměstnavatel mne měl nejprve 2 měsíce na DPČ a pak teprve na PP a ty 2 měsíce tam nejsou též.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 8. 2011 23:54

   Karel V. (neregistrovaný) 94.245.127.---

   Re: Informativní osobní list
   Manželce tam chybí pomaturitní studium a následně jí tam chybí vyloučené doby v domě mateřské, rodičovské dovolené a dohodnutého 4. roku u druhého dítěte. Také jí tam chybí ochranná lhůta, protože po skončení PP byla pár týdnů na PN.

   Navíc doplatky dovolené jsou roztažené vždy do celého měsíce (bylo to v době kdy ještě nebyl ELDP podepisován každý rok). Bylo to správně? Čili jako by stačilo pár dní "práce" v měsíci a celý nebyl ve vyloučených dobách --> nižší základ.

   Co budu dělat s chybějícím studiem vím: Požádáme školy o potvrzení o době studia. Co dělat s chybějícím ÚP - tam snad najdu rozhodnutí z ÚP. ALe jak prokážu vojnu, když OSSZ přijímá námitky výhradně písemně a z VK vám nikdo neudělá kopii (zákon o vidimaci).

   Ale už vůbec mi není jasné, co s péčí o děti do 4 let, která tam chybí celá a zákon nepředpkládá možnost opravy této vyloučené doby.

  • 10. 8. 2011 9:39

   xy5

   Re: Informativní osobní list
   asi chce poradit, jak to má doložit, příp. kde dohledat
   pokud Vám chybí nějaká doba od zam-tele, tak musíte za nimi dojít (každý sám za sebe), aby chybějící ELDP napsali a odeslali na ČSSZ
   problém nastává v momentě, když zjistíte, že zam-tel již zkrachoval (ale i to se dá v některých příp. řešit - ale čím dřív to uděláte, tím lépe pro Vás)
   pokud byla Vaše žena zaměstnaná a v té době byla na MD, RD, potom měl i za tuto dobu vystavit ELDP zam-tel
   co se týká dotazu doplatků dovolené - nevím, co tím myslíte
   ale pokud byl výdělek nízký, pak je doba zaměstnání počítána, ale výdělek bude počítán jen z částky, která se za tu dobu dosáhla
   pokud někdo čerpá neplac. volno po část měsíce, pak má dobu zhodnocenou, ale samozřejmě je nižší vyměř. základ pro výpočet důchodu
   zjednodušeně: čím nižší mzdy, tím nižší důchod
   co se týká vojenské služby - nevím, jak se nyní dokládá, ale dřív se dokládala doba přiložením vojenské knížky (nevím, zda jste ji musel odevzat), také se musely přikládat doklady o dosažení studia (např. maturitní vysvědčení, výúční lsit, diplom apod.)
   pokud máte nějaké problémy s evidovanou dobou, potom Vám podají (zdarma) informace na kterékoliv OSSZ (důchod. poj.) a řeknou Vám, jak máte postupovat, příp., co máte doložit, abyste měl zhodnocenou celou dobu zaměstnání
   třeba něco budete moci doložit až v době, kdy budete žádat o důchod
   pokud jste pracoval na DPP, tak na tu se ELDP nevystavuje (neplatí se soc. poj.)

  • 11. 8. 2011 1:25

   Karel V. (neregistrovaný) 94.245.127.---

   Re: Informativní osobní list
   Díky moc.

   Jasně, akorát, že ČSSZ se chová jako chytrá horákyně, čili když dostanete IOLDP, tak můžete podat reklamaci, ale jedině písemně s přiložením dokladů a oni nic nedoštěřují. Jenže přeci jim nedám do dopisu vojenskou knížku, nebo index, z něhož plyne doba studia. Jenže zase index a VK se nesmí kopírovat (neudělají z nich ověřenou kopii). Takže jsem to obešel mailem na MO ČR, kde mne odkázali, abych si požádal o potvrzení voj. velitelství Praha (nakonec je to jejich binec, že to neposlali.) Totéž podle par. 40 zák. č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení se vztahuje na školy. I ty musí vydat dodatečně potvrzení o době studia.

   U té mateřské-rodičovské-mateřské-rodičovské-neplaceného volna-skončení prac.poměru-OČR v ochranné lhůtě, tam prostě v ELDP nemají jako vyloučenou dobu ty mateřské. Pouze tam občas hlásili jakési dovolené, které jim ještě naběhly a které tehdy naněkolikrát musela žena vybrat. (Dva roky, zřejmě vždycky starou dovolenou z roku předtím.) Jenže jakmile ta dovolená naběhla, je ten měsíc označen za odpracovaný CELÝ a tím se samozřejmě značně mění vyměřovací základ. Jednou tam dokonce neuvedli nic - čili nevyloučených 31 dní bez vyměřovacího základu. Bylo to ještě v době, kdy nebyla každoroční povinnost posílat a předkládat zaměstnanci ELDP.

   Lze ještě žádat opravu?

   Ty dni mezi (mateřská, rodičovská), jsou pokryty 4 roky pojištěné péče o děti, naštěstí. Ale má smysl žádaz o opravu, že to byla mateřká v rámci zaměstnání?

  • 11. 8. 2011 8:27

   xy5

   Re: Informativní osobní list
   Ale to je správně, že ČSSZ sama od sebe neoslovuje zam-tele, protože povinností zam-tele je, aby ELDP řádně vyplnil a odeslal.
   To činí až teprve v době, když žádáte o důchod.
   Protože se asi tak nedělo, tak zavedli, že ELDP se musí vyplnit za každý rok zvlášť a hned odesílat a zam-ec má právo na to, aby si na ČSSZ ověřil žádosti o výpis IOLDP, že zam-tel tak činí a ELDP řádně odesílá

   Pokud vím, tak když žádal člověk o důchod, tak předklládal vysvědčení o studiu, VK apod. na OSSZ, kde toto ofotili a napsali, že to souhlasí s originálem a to pro důchod stačilo (předali na ČSSZ v Pze)>
   >
   Pokud měla Vaše žena nějakou dobu v ochranné lhůtě (PPM, nemocenské dávky), potom se na to dříve ELDP vedl, nyní by měla vést OSSZ, která vyplácí. Pokud nebyla manželka zaměstnaná, tak nemohla čerpat rodič. dovolenou, neboť to je volno u zam-tele. To, že pobírala rodič. příspěvek, je věc jiná. Dobu péče o děti (do 4 let nebo do 7 let u postiženého dítěte) může doložit až půjde do důchodu.
   Bližší informace můžete najít na www.cssz.cz v sekci důchod. poj. jsou odkazy (např. nejčastější dotazy apod.) nebo na www.mpsv.cz
   nebo si s výpisem IOLDP dojděte na nejbližší OSSZ - oni Vám podají informace.
   Pokud nemáte doloženou nějakou dobu přímo zam-telem, tak to opravdu musí zajistit nápravu ten zam-tel. Pokud by již neexistoval, pak je možné dohledat v archívu (pokud to tam ovšem zam-tel zaslal). Podrobnější informace, co máte udělat, kde žádat - Vám podá OSSZ.
   Je správné, že se zajímáte již nyní (asi máte ještě hodně dlouho do důchodu), protože někteří lidé to hází za hlavu a říkají si, že žádný výpis nepotřebují a doufají, že mají vše na ČSSZ zdokladované. Ale praxe bývá někdy krutá. Sama jsem se již setkala s případem, že opravdu byl veliký problém sehnat odpracovaná léta a dokládat výdělky (hlavně soukromé firmy vzniklé a zaniklé po revoluci zákony většinou neznaly nebo nechtěly znát a nějaké ELDP je nezajímaly a teď z toho mají lidé problémy).
   >

  • 11. 8. 2011 10:52

   Karel V (neregistrovaný) 78.102.53.---

   Re: Informativní osobní list
   . Pokud nebyla
   >manželka zaměstnaná, tak nemohla čerpat rodič.
   >dovolenou, neboť to je volno u zam-tele.

   Jenže ona byla na MD a RD u zaměstnavatele. Pracovala v bance. Pak odešla s 1. dítětem na MD, následně RD. Po 2,5 letech se narodilo druhé dítě, čili zpět MD, pak RD, a pak jsme požádali o NV do 4 let dítěte. Až potom dostala výpověď pro nadbytečnost a ještě pár dní po jejím skončení byla na OČR.

   V IOLDP to má zapsáno tak, že v roce 1997 je až do konce první MD ještě hlášená. Ale pak tam má v roce 1998 a 1999 jen jednou nebo 2x 31 dní pojištění. Přitom byla na RD a ty dny pojištění dokonce vznikly zřejmě tak, že jí přinutili si vzít během MD zbývající dovolenou (prostě jí to tak spočetli v účtárně, zřejmě ani dovolenku nepsala).

   Jenže jako vyměřovací základ jsou tam hausnumera, zřejmě částky skutečně vyplacené za těch pár dní. Jak se bránit? Tehdy se ještě ELDP zaměstnanci nepředkládal ...

  • 11. 8. 2011 11:08

   xy5

   Re: Informativní osobní list
   tehdy se ELDP zam-ci předkládal
   nevím, kolik je Vaší manželce roků, ale důchod se má počítat z posledních 30 let a předpokládá-li vláda, že se do důchodu v budoucnu bude odcházet až někdy kolem 70. roku věku, tak se možná výdělky za r. 1997-98 paní počítat do důchodu nebudou (ale doba by se zhodnotit měla - uvidíme, co udělají ještě s péčí o dítě)
   dřív platily jiné zásady než platí dnes - vyplňování ELDP se liší
   doporučuji Vaší paní, aby se obrátila (nejlépe osobně) se svým problémem na nejbližší OSSZ a vysvětlila jim, co si myslí, že nemá zhodnocené zam-telem
   a pokud oni potvrdí, že zam-tel měl potvrdit a nepotvrdil nebo potvrdil špatně, pak ji určitě doporučí, aby se se svou žádostí obrátila na zam-tele, který to bude muset napravit
   a paní pak bude mít zase právo si ověřit, zda k nápravě došlo
   (o IOLDP může občan požádat na ČSSZ zdarma /zatím/ 1x za rok) - i zde se prý uvažuje o poplatku ,ale to mám z "jedna paní povídala"

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).