Hlavní navigace

HPP důchodce

• (neregistrovaný) 83.208.11.---

10. 8. 2011 11:05

Dobrý den, zaměstnanci byl přiznán důchod - bohužel nevím ke kterému datu, žádný papír mi nedal, ani z OSSZ mi nedošel.Potvrzovala jsem mu v dubnu žádost o důchod-ale jak to dopadlo mi nebylo sděleno, až dnes mi řekl, že už je dávno důchodce,že dostal důchod zpětně,a že není jeho povinností mi to hlásit.Podle data narození jsem si zadala do kalkulačky na internetu kdy má odcházed do důchodů, tak mi vyjel datum 14.11.2010. Chci se zeptat, má to pro mě nějaké povinnosti, změny při výpočtu mzdy,.....??? Mám si zavolat na sociálku aby mi poslali papír o rozhodnutí že je důchodce, nebo na to nemám právo? Jak se zam-tel dozví že je jeho zam-ec důchodce když mu to sám neřekne?? Děkuji za rady!

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 8. 2011 11:16

jasná (neregistrovaný) 78.157.177.---

Re: HPP důchodce
      Když jste potvrzovala zaměstnanci potvrzení pro OSSZ podle § 83 zákona pro přiznání důchodu, tak tam máte napsáno, ke kterému dni žádá o důchod.
      Zaměstnanec je povinen vám doložit rozhodnutí o přiznání důchodu, aby jste ho mohla nahlásit na ZP kódem D a od data přiznání důchodu mu vystavujete ELDP kódem D.

• 10. 8. 2011 12:19

adeela (neregistrovaný) 83.208.11.---

Děkuji za informace. Na potvrzení pro sociálku měl datum 14.11.2010. Žádal ale až v dubnu 2011, takže pokud mu ho přiznali zpětně, znamená to, že za rok 2010 mu musím opravit ELDP, kde jsem nepoužila kód D. A na ZP musím taky nahlásit změnu. Rozhodnutí o přiznání důchodu mi nedonesl,zkusíme zavolat přímo na OSSZ, zda by nám ho mohli zaslat. děkuji

• 10. 8. 2011 13:34

V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

Sociálka by v tomto případě měla komunikovat jen s pracovníkem.

Doporučuji písemně vyzvat pracovníka o předložení dokladů s uvedením důvodu - nahlášení počátku přiznání důchodu na jeho zdravotní pojišťovnu.

kód na zdravotní pojišťovnu
      D = přiznání důchodu (starobního, invalidního, vdovského, vdoveckého)

Na ELDP jste měli uvést datum, od kdy měl nárok bez ohledu na to, zda nárok uplatnil.

kód na ELDP
      D - dosažení důchodového věku

• 10. 8. 2011 13:44

adeela (neregistrovaný) 83.208.11.---

Děkuji za radu, ta písemná forma výzvy bude nejlepší způsob, jelikož s námi moc nekomunikuje. Takže ELDP jsem poslala špatně, ihned ho opravím a pošlu znovu za rok 2010. Moc Vám děkuji za rady a informace.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).