Hlavní navigace

Pohledávka jak účtovat

 • (neregistrovaný) 78.80.192.---

  10. 8. 2011 13:56

  Dobrý den,máme pohledávku z r.2009 přes 1 mil.Kč.Tato pohledávka byla dána k soudu,na základě platebního rozkazu byla nařízena v listopadu 2010 exekuce na majetek.Do dnešního dne jsme neobdrželi nic,zřejmě není žádný majetek.Prosím o radu-jak postupovat správně v účetnictví,zatím jsme neúčtovali nic,žádnou opravnou položku,děkuji moc.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 8. 2011 15:57

   M. (neregistrovaný) 46.13.26.---

   Re: pohledávka jak účtovat
   Doporučuji Zákon o rezervách nahoře na liště.

  • 10. 8. 2011 21:17

   v.e.n.d.y.

   Re: pohledávka jak účtovat
   Obávám se, že jste svou šanci alespoň daňově uplatnit opravnou položku, prošvihli. Musí se vytvořit v roce, kdy pohledávku přihlásíte. Kopíruji část zákona o rezervách:
   § 8 Opravné položky k pohledávkám za dlužníky v insolvenčním řízení
   (1) Opravné položky k pohledávkám za dlužníky v insolvenčním řízení, které jsou výdajem (nákladem) na dosažení, zajištění a udržení příjmů1), mohou vytvořit poplatníci daně z příjmů, kteří vedou účetnictví, až do výše rozvahové hodnoty nepromlčených pohledávek přihlášených u soudu od zahájení insolvenčního řízení do konce lhůty stanovené v rozhodnutí soudu o úpadku nebo do konce lhůty podle insolvenčního zákona12c), spojí-li soud s rozhodnutím o úpadku rozhodnutí o povolení oddlužení, a to v období, za které se podává daňové přiznání a v němž byly přihlášeny. Byla-li povolena reorganizace, namísto přihlášky pohledávky postačí, že dlužník věřitelovu pohledávku správně uvedl v seznamu svých závazků podle zvláštního právního předpisu12b). K pohledávkám vyloučeným v § 2 odst. 2 nelze tvořit opravné položky, které jsou výdajem (nákladem) na dosažení, zajištění a udržení příjmů1) podle tohoto ustanovení.

  • 10. 8. 2011 22:13

   deb (neregistrovaný) 78.24.10.---

   Re: pohledávka jak účtovat
   Jde zde o exekuci, nikoli o insolvenci. Ale i v případě, že by šlo i insolvenci, je možnost využít §8a.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).