Hlavní navigace

Ztráta svěřeného majetku

 • (neregistrovaný) 147.251.2.---

  11. 8. 2011 14:04

  Byly mně svěřeny jako odpovědné osobě počítače a výpočetní technika. Tento majetek mám na inventární kartě. V době mé dlouhodobé pracovní neschopnosti v mé kanceláři tento inventář používali jiní zaměstnanci, kteří mne zastupovali. Po návratu z PN jsem byl prý dočasně převeden na detašované pracoviště, ale inventář mi zůstal. Při náhodné návštěvě mé kanceláře jsem zjistil, že z mého počítače byly odcizeny vnitřní komponenty počítače a tudíž z počítače je nyní jen bezcenná plechová krabice.
  Zodpovítám za inventář i v době pracovní neschopnosti, když k inventáři mají přístup i jiné osoby?
  Jak se mám bránit?
  Má zaměstnavatel právo požadovat úhradu vnitřních komponent počítače?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 8. 2011 14:19

   DM (neregistrovaný) 193.85.112.---

   Re: Ztráta svěřeného majetku
   Písemně oznamte tyto skutečnosti nadřízenému a vyčkejtre co se bude dít. Požádejte v tom dopise o zproštění odpovědnosti. Suchá fakta, žádné obviňování a napadání.

  • 11. 8. 2011 14:25

   VH

   Re: Ztráta svěřeného majetku
   Pokud máte výpočetní techniku (stolní PC apod.) zapsánu na inventární kartě, nemůžete za škodu odpovídat v rámci zvýšené (objektivní) odpovědnosti, ale pouze v rámci obecné odpovědnosti za škodu (obecně). Aby zaměstnanec mohl takto zvýšeně odpovídat za ztrátu svěřených předmětů, musí mít možnost s nimi dsponovat, chránit je apod. - takto by v úvahu přicházel NTB, mobilní telefon apod., tedy to, co se nechá uzamknout, nebo nosit u sebe. Obecná odpovědnost znamená povinnost prokázat zaměstnanci zavinění přinejmenším ve formě nedbalosti, což si v době PN nedovedu představit. Odpovědnost bych na vašem místě jednoznačně odmítla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).