Hlavní navigace

Stravné OSVČ

• (neregistrovaný) 79.98.73.---

12. 8. 2011 12:36

Dobrý den,

mám dotaz. Podnikatel jako OSVČ má služební cestu. V jednom internetovém serveru o podnikání jsem se dočetla, že podnikateli náleží stravné, ale neznamená to, že by jim stejně jako zaměstnancům cestovní náhrady někdo poskytl. Podnikatel může pouze výši stravného uplatnit jako daňově uznatelný výdaj.

Chápu to tedy dobře, že vypočtu v cestovním příkazu výši stravného, ale částku zadám jen do interních dokladů a nebudu to brát jako závazek podnikateli?

Děkuji moc.

K.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 8. 2011 17:58

v.e.n.d.y.

Re: stravné OSVČ
      Na stravné OSVČ v tuzemsku je nárok až po 12 hodinách strávených na cestě a sazby pro rok 2011 jsou 12-18 h 95-114,-Kč a nad 18h 149-178,- Kč. Teď záleží, v čem účtujete? V DE bych to dala do pokladny jako daňový výdaj, v PÚ je to 512/491. Nevím, jak jinak zaúčtovat?

• 15. 8. 2011 10:19

Klára12 (neregistrovaný) 79.98.73.---

Účtuji v DE, (poprvé), takže zatím ještě v tom tápu. A právě na nějakém internetovém portále jsem se dočetla, že bych to do pokladny dávat neměla, protože tím pádem to jakoby podnikateli vyplácím. Takže jsem z toho trošku zmatená.

• 15. 8. 2011 14:31

Maxx (neregistrovaný) 89.103.68.---

I když se jedná o OSVČ s DE, přece jenom je pokladna oddělena od peněženky podnikatele. O přesunech by mělo být účotváno (osobní spotřeba, vklad podnikatele).
      Nechápu, proč by to nemohlo být vydáno z pokladny, jde o daňový výdaj, peníze si vyplatí z firemní pokladny k sobě do peněženky. Já účtuji přes pokladnu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).