Hlavní navigace

Převedení pozemku na stavební pozemek

  • (neregistrovaný) 194.138.12.---

    13. 8. 2011 11:22

    Dobrý den, rodiče mají pozemek, který je v katastru nemovitostí zapsán jako orná půda. Já bych rád na tomto pozemku postavil dům, problém je ale v tom, že na úřadě územního plánování nechtějí v naší obci dovolit už další změnu pozemků na stavební plochu a to z toho důvodu, že v obci jsou velké plochy, které vlastní developerská firma a na těchto pozemcích se zatím nestaví. Argumentují s tím, že až budou tyto plochy zastavěné, tak teprve potom bude možné povolit změnu našeho pozemku. V loňském roce proběhla 4.změna územního plánu a další bude až v roce 2015,bylo nám řečeno že v roce 2015 si můžeme zažádat o změnu našeho pozemku, já ale nechci tak dlouho čekat. Je nějaká možnost, jak se dostat z této situace?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 8. 2011 18:01

      Zeměměřič K. (neregistrovaný) 88.103.151.---

      Re: Převedení pozemku na stavební pozeme
      Dobrý den,
      obávám se, že Vás nepotěším. Pokud Vámi zmiňovaný pozemek není v územním plánu určen jako plocha k bydlení a není-li zde vůle příslušného obecního úřadu (zastupitelstva) územní plán měnit, neuděláte s tím nic a musíte počkat, až změna ÚP nastane. Doporučil bych si pořádně nastudovat současný ÚP, jestli náhodou Váš pozemek není již jako zastavitelný vymezen (např. jako plocha smíšená obytná apod.). Pokud ani tak ne, stavební úřad Vám ani územní rozhodnutí vydat nesmí (§92 odst. 2 zák. č. 183/2006 Sb. - stavebního zákona). Od toho totiž ÚP je, aby rozumně vymezoval plochy, kde a co se stavět smí a kde ne ;-)

    • 15. 8. 2011 7:52

      TomasG (neregistrovaný) 194.138.12.---

      Re: Převedení pozemku na stavební pozeme
      Děkuji za odpověď, ze strany obecního úřadu problém není, být to na jejich rozhodnutí, tak změnu dovolí, ale zdá se mi, že mají až moc velký respekt z osoby na úřadu územního plánování, nevychází spolu moc dobře a proto se do mé záležitosti moc nechtějí angažovat. Na krajském úřadě mi řekli, že by zde byla možnost §55 odst.3 č.183/2006 Sb.-stavebního zákona , kde je napsáno že "další zastavitelné plochy lze změnou územního plánu vymezit pouze na základě nemožnosti využít již vymezené zastavitelné plochy a potřeby vymezení nových zastavitelných ploch". Ptal jsem se na obci, tak obec jako vlastník pozemků má v obci jen 2 plochy,které jsou určené na stavbu, ostatní plochy nemají inženýrské sítě a obec nemá peníze na zavedení inženýrských sítí. Kdyby se tyto 2 plochy prodaly a obec už neměla další pozemky určené již na stavění, byla by možnost použít tento zákon a povolit naši změnu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).