Hlavní navigace

Kontrola placení pojistného na VZP

• (neregistrovaný) 88.102.229.---

15. 8. 2011 12:05

Dobrý den,
    prosím o radu. Které doklady ode mne může chtít pracovnice při kontrole plateb na veřejné zdravotní pojištění? Je pravda, že firma má zaměstnance, kteří pracují na základě dohody o provedení práce s počtem hodin do 150 ročně, avšak měli na tyto dohody vysoké příjmy. To se pracovnici VZP nelíbí a chce doložit ode mne mzdové listy těchto zaměstnanců a i dohody o provedení práce a moc jí zajímá, co tito zaměstnanci ve firmě dělají - jejich náplň práce. Máme tu také společníka, který je zároveň jednatelem. Tento již nyní starobní důchodce má také dohodu o provedení práce a to se této pracovnici také nezamlouvá. Může jít v kontrole až takto do hloubky a má nárok na to, abych jí předkládala jednotlivé pracovní smlouvy a mzdové listy? Vím, že v souladu s § 22 zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění musí zaměstnavatel předložit na vyžádání účetní a jiné doklady, jež jsou pro správné stanovení a placení pojistného rozhodné, anebo o které pověřený zaměstnanec požádá a podat k nim ústně nebo písemně požadovaná vysvětlení, má-li pověřený zaměstnanec pochybnost o jejich úplnosti, správnosti nebo pravdivosti, .. - ale které to jsou? Děkuji za odpověď Petra

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 8. 2011 12:20

Lenka R. (neregistrovaný) 90.178.173.---

Re: Kontrola placení pojistného na VZP
      kontrolou z VZP jsem prošla minulý měsíc - standardně předkládané mám mzdové listy a měsíční přehledy o pojistném, smlouvy o životním a penzijním jako nezdanitelný příjem, jinak do loňského roku ani dohoda o provedení práce nemusela být v písemné formě. Jinak mne překvapilo, že požadovali i evidenční výpis pojištěnců jiných zdravotních pojišťoven s jejich rodnými čísly.

• 15. 8. 2011 12:30

rodsved (neregistrovaný) 88.102.229.---

s tím souhlasím, nepříčí se mi dát jí k dispozici mzdové listy, či písemné DPP, ale dotazy typu, co tam ten člověk dělá, že má takové velké příjmy atd. mi tedy vadí, odpověděla jsem zatím, že nevím, co je jejich náplní práce a myslím si, že nikomu po tom nic není, kolik a za co má příjem, protože jak je psáno u DPP, prozatím není horní hranice příjmu omezená a mě se zdá, že mi to chce zpochybnit, ale my jsme dodrželi hodiny - do 150 h ročně, tak nevím, proč se v tom tak vyžívá a dusí mě? Máte někdo taky takovou zkušenost, jak jste se s tím vypořádali? Děkuji za odpověď

• 15. 8. 2011 13:08

Lenka F. (neregistrovaný) 90.180.49.---

Pokud nemáte písemné DPP, odvolejte se na par. 75 -77 Zák. práce ve znění do 31.12.2010. Písemná forma se tam nařizuje v par. 76 jen pro dohodu o pracovní činnosti. Až od 1.1.2011 se tato povinnost přesouvá do par. 77 a rozšiřuje i pro DPP. Na nás zkoušeli už před lety hlavně na OSSZ, že mají být DPP písemné, ale po argumentaci Zákoníkem práce měli smůlu. My jsme nakonec děllali pro kontroly "Seznam ústně uzavřených dohod", kde každý měsíc vždy v úvodu byl rámcově uveden pracovní úkol a předpokládaná potřeba hodin (celková), následoval list se jmény, os. údaji a podpisy pracovníků. Bylo to taky nad rámec povinností, ze ZP, ale kontroly nám alespoň daly pokoj. Poslední roky už to nechtěli ani na OSSZ. Na naší VZP kontrolují vždy jen svoje pojištěnce, dohody je ani moc nezajímají. I když na vámi uvedené údaje mají nárok.

• 16. 8. 2011 8:00

xy5

>>
      >>>kontrolou z VZP jsem prošla minulý měsíc - standardně
      >>>předkládané mám mzdové listy a měsíční přehledy o
      >>>pojistném, smlouvy o životním a penzijním jako
      >>>nezdanitelný příjem, jinak do loňského roku ani
      >>>dohoda
      >>>o
      >>>provedení práce nemusela být v písemné formě. Jinak
      >>>mne
      >>>překvapilo, že požadovali i evidenční výpis
      >>>pojištěnců
      >>>jiných zdravotních pojišťoven s jejich rodnými čísly.
      >>
      >>
      >>s tím souhlasím, nepříčí se mi dát jí k dispozici
      >>mzdové listy, či písemné DPP, ale dotazy typu, co tam
      >>ten
      >>člověk dělá, že má takové velké příjmy atd. mi tedy
      >>vadí, odpověděla jsem zatím, že nevím, co je jejich
      >>náplní práce a myslím si, že nikomu po tom nic není,
      >>kolik
      >>a za co má příjem, protože jak je psáno u DPP,
      >>prozatím není horní hranice příjmu omezená a mě se
      >>zdá, že mi
      >>to chce zpochybnit, ale my jsme dodrželi hodiny - do
      >>150 h ročně, tak nevím, proč se v tom tak vyžívá a
      >>dusí
      >>mě? Máte někdo taky takovou zkušenost, jak jste se s
      >>tím vypořádali? Děkuji za odpověď

>domnívám se, že na to kontrola právo má - viz § 110 Záík. pr.
      asi se domnívá, že hodiny sice máte na mzd. listě uhlídané, ale ve skutečnosti zam-ec odpracoval více hodin (proto vychází třeba vysoký průměr/hod. - mnohem vyšší než mají zam-ci na tytéž pozici u Vás ve firmě, kteří pracují na PS), tudíž neměl mít už DPP, ale např. PP, takže mělo být odvedeno i ZP (SP)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).