Ukončení neschopenky

  • (neregistrovaný)

    15. 8. 2011 15:32

    Prosím o radu. Od dne 20.9.2010 mám vystavenou neschopenku. Obvodní lékařka mně řekla, že k tomuto datu jí musí ukončit, nebo ještě dříve, abych v případě že si najdu práci a onemocněla, tak abych měla nárok na PN. Na spr. soc. zabezpečení mně ale řekli, že může PN trvat až do 5.10.2011 tj. do dne kdy mně začala vyplácet dávky, protože prvních 14 dnů neschopenky jí vyplácel zaměstnavatel (u toho jsem ukončila pracovní poměr). Měla bych nastoupit od 1.10.2011 do nového zaměstnání, nevíte jak je to s dávkami pokud bych skutečně onemocněla? Samozřejmě to záleží na obvodní lékařce kdy mně PN ukončí, ale mohla by mně PN ukončit až 30.9.2011? V případě, že by jí ukončila dříve musela bych se jít na 14 dnů zaregistrovat na úřad práce? Moc děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 8. 2011 19:28

      xJ (neregistrovaný)

      Re: ukončení neschopenky
      Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
      § 26
      (1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. V období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 podpůrčí doba začíná 22. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 22. kalendářním dnem nařízené karantény.

      Tak že v roce 2010 se do podpůrčí doby nepočítávalo prvních 14 dnů, kdy náležela náhrada od zaměstnavatele.

    • 16. 8. 2011 18:58

      Dáša (neregistrovaný)

      Re: ukončení neschopenky
      Moc Vám děkuji za odpověď. Ještě prosím o radu pokud nastoupím 1.10.2011 do zaměstnání a kdybych náhodou onemocněla mám nárok na PN a pak dávky od spr. soc. zabezpečení ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).