Hlavní navigace

Bezúročná půjčka jednatele společnosti

• (neregistrovaný) 93.99.142.---

20. 12. 2011 23:25

Dobrý den,
    zajímalo by mě, jestli je možné uzavřít mezi jednatelem (jediný společník) a s.r.o. bezúročnou půjčku - společník půjčuje společnosti. Je to nedodržení podmínek obvyklých v obchodním styku či nikoli?
    A musí mít tato smlouva ověřené podpisy? Našla jsem si, že souhlas valné hromady není nutný, protože by se jednalo jen o zbytečný formalismus.
    Situace je totiž taková, že už v dubnu byl zaúčtován příjem do pokladny jako půjčka od společníka (jednatele), ale nebylo to smluvně ještě ošetřeno. Jak tento časový nesoulad vyřešit s ohledem na ověření podpisů?
    Děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 12. 2011 6:50

autorka

Dobrý den,

v předcházejícím dotazu jsem Vám poslala odkaz na článek, kde najdete i odpověď na Váš dotaz. Je zde uvedeno: Pokud společník půjčuje své společnosti, výše úroků může být v rozmezí 0 až cena peněz obvyklá na trhu....

Je tedy jasné, že úrok být sjednán nemusí. Musí se však jednat o půjčku, řídíte se občanským zákoníkem. Ověřování podpisů myslím v tomto případě není nezbytně nutné. Ošetřete to smlouvou dodatečně.

Rozdíl mezi půjčkou a úvěrem, kde by již byly podmínky jiné je vysvětlen v uvedeném článku: Půjčky a úvěry mezi společníkem a společností

Dagmar Kučerová  ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).