Hlavní navigace

Náhrada za použití os.auta při služebce

  • (neregistrovaný) 217.67.37.---

    18. 8. 2011 10:28

    Dobrý den,
    prosím poraďte mi, když zaměstnanec používá osobní automobil ke služebním cestám a přinese mi lísteček od tankování. Nevím od jaké doby mu můžu proplatit kilometry dle ceny z dokladu. Například, když má cestu od 15.8.-19.8. a dohromady ujede 1000km. Doklad od tankování bude až z 19.8. Můžu mu proplatit ujeté kilometry dle ceny z dokladu již od 15.8. nebo až od toho 19.8.?
    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 8. 2011 11:18

      Nordpower (neregistrovaný) 62.77.71.---

      Re: Náhrada za použití os.auta při služe
      Zdravím,
      toto bych opravdu neřešil. Pokud souhlasí spotřeba PHM s ujetou vzdáleností dle TP, tak bych doklad uznal. Jinak mu ještě náleží amortizace, který je ve výši 3,70 za km. Kdyby s tím měl někdo problém, tak bych vůbec doklad do účetnictví nedával a dal bych zaměstnanci podepsat čestné prohlášení a použil pro proplacení průměrné ceny PHM pro zamce pro rok 2011: http://business.center.cz/business/finance/cestnahr/benzin.aspx

      Ale je tam problém s tím, že si nemůžete odečíst DPH, protože nemáte doklad.

      N.

    • 18. 8. 2011 11:26

      Maxx (neregistrovaný) 89.103.68.---

      Re: Náhrada za použití os.auta při služe
      DPH si nemůžete odečíst ani v případě, že máte doklad. Nejde o benzín do služebního auta.
      K uznání ceny - na školední doporučovali - cenu dle dokladu, jen když se shoduje se dnem zahájení cesty.
      (prý je sporné i tankování večer před cestou)

    • 18. 8. 2011 11:31

      v.e.n.d.y.

      Re: Náhrada za použití os.auta při služe
      Souhlasím s Maxx, paragon o nákupu PHM do účetnictví ani pro odpočet DPH nepatří, není to 501"spotřeba PHM", jsou to náklady na cestovné, 512 a musíte použít průměrnou spotřebu dle TP x počet ujetých km na služební cestě. Cenu za PHM pak tak, jak popsala Maxx.

    • 18. 8. 2011 11:41

      Vladimír 2

      Re: Náhrada za použití os.auta při služe
      *****************************************
      B.P. (blahé paměti) jedna "školitelka" školila, že je nejlepší
      koupit 1 lt PH někde cestou (během služební cesty) což
      je nejprůkaznější! Co kdyby tankoval večer do 24 hod
      a druhý den byly PH o něco levnější, tak by to položilo firmu (možná i ČEZ). Takovou drobností jako je text:
      ==§158 (3) Cenu pohonné hmoty prokazuje zaměstnanec dokladem o nákupu, ze kterého je patrná souvislost s pracovní cestou.== se nemá nikdo dráždit Hezký den.

    • 18. 8. 2011 11:56

      Nordpower (neregistrovaný) 62.77.71.---

      Re: Náhrada za použití os.auta při služe
      Zdravím Vážení,
      nevidím důvod proč si z dokladu PHM nenárokovat DPH. Doklad by měl souhlasit s cestou - s tím souhlasím, protože je nesmysl, aby zaměstnanec donesl 1/2 roku starou účtenku. Samozřejmě záleží na uvážení každého, ale pracuji ve firmě, kde je toto naprosto běžné a ani auditoři, daňaři a k tomu ještě kontrola z FÚ neměla žádné argumenty, které by rozporovali se zákonem o DPH a DPH nám nechtěli uznat.
      N.

    • 18. 8. 2011 12:06

      Vladimír 2

      Re: Náhrada za použití os.auta při služe
      *******************************************
      "Hovoříme" o stejném problému = DPH dle dokladu
      při NÁHRADÁCH výdajů dle §158/2 a /3 ZP?
      Špitnete nám číslo FÚ?

    • 18. 8. 2011 13:04

      Vladimír 2

      Re: Náhrada za použití os.auta při služe
      *****************************************
      ==>Zdravím Vážení, ==
      jedná se opět o plácnutí pytlem o rybník.

    • 18. 8. 2011 13:09

      v.e.n.d.y.

      Re: Náhrada za použití os.auta při služe
      Souhlasím Vladimíre, cizí paragony si přeci nemohu dát do účetnictví a odpočítat z nich DPH. Copak na dokladu je přesně tolik benzínu, co zaměstnanec projel? Všechno bylo použito pro mou ekonomickou činnost? Kdyby to byl řádný daňový doklad, bude vystaven na zaměstnance a ne na firmu.....prostě blbost, kterou jen kontroly přehlédly...

    • 18. 8. 2011 13:21

      Vladimír 2

      Re: Náhrada za použití os.auta při služe
      *******************************************
      Jednoduchá zásady: dokladm o nákupu PH dokladuje zaměstnanec pouze CENU PH za 1 lt, potřebnou kvýpočtu NÁHRADY dle §158/3 ZP. Ofotím, přiložím k výpočtu a doklad vrátím = je zaměstnance, ne můj. Tečka
      Dotaz byl na SOUVISLOST nákupu PH po skončení
      cesty. Běžně obhajuji, zrovna jako předchozí nákupy.

    • 18. 8. 2011 13:33

      tuckova (neregistrovaný) 217.67.37.---

      Re: Náhrada za použití os.auta při služe
      >>>>
      >>>>
      >>>>Zdravím Vážení,
      >>>>nevidím důvod proč si z dokladu PHM nenárokovat DPH.
      >>>>Doklad by měl souhlasit s cestou - s tím souhlasím,
      >>>>protože je nesmysl, aby zaměstnanec donesl 1/2 roku
      >>>>starou účtenku. Samozřejmě záleží na uvážení každého,
      >>>>ale
      >>>>pracuji ve firmě, kde je toto naprosto běžné a ani
      >>>>auditoři, daňaři a k tomu ještě kontrola z FÚ neměla
      >>>>žádné
      >>>>argumenty, které by rozporovali se zákonem o DPH a
      >>>>DPH
      >>>>nám nechtěli uznat.
      >>>>N.
      >>>*****************************************
      >>>==>Zdravím Vážení, ==
      >>>jedná se opět o plácnutí pytlem o rybník.
      >>Souhlasím Vladimíre, cizí paragony si přeci nemohu

      Dobrý den,
      děkuji za názory. O uplatnění DPH a výpočtu náhrady mám jasno. Horší je, když mi chodí zaměstnanci, že jeli na služební cestu a měli plnou nádrž a proto si natankovali až poslední den. Myslím, že mohou tankovat jak na začátku, tak v průběhu, ale na konci cesty? Takže otázka zní: Mohu jim uznat tankování na konci pracovní cesty a cenu z dokladu použít pro PHM z celé služební cesty? Nevím, co by mi s tím udělala kontrola.
      >>dát
      >>do účetnictví a odpočítat z nich DPH. Copak na
      >>dokladu je přesně tolik benzínu, co zaměstnanec
      >>projel?
      >>Všechno bylo použito pro mou ekonomickou činnost?
      >>Kdyby to
      >>byl řádný daňový doklad, bude vystaven na zaměstnance
      >>a ne na firmu.....prostě blbost, kterou jen kontroly
      >>přehlédly...
      >*******************************************
      >Jednoduchá zásady: dokladm o nákupu PH dokladuje
      >zaměstnanec pouze CENU PH za 1 lt, potřebnou kvýpočtu
      >NÁHRADY dle §158/3 ZP. Ofotím, přiložím k výpočtu a doklad
      >vrátím = je zaměstnance, ne můj. Tečka
      >Dotaz byl na SOUVISLOST nákupu PH po skončení
      >cesty. Běžně obhajuji, zrovna jako předchozí nákupy.

    • 18. 8. 2011 14:06

      v.e.n.d.y.

      Re: Náhrada za použití os.auta při služe
      Já bych tankování na konci cesty neuznala a proplatila bych jim to cenou vyhlášenou MFCR s tím, že buď si příště přinesou doklad o nákup v den začátku cesty, nebo mají smůlu....Vy se vystavujete nebezpečí, že Vám to kontrola neuzná a doměří neoprávněně sníženou daň z příjmu.

    • 18. 8. 2011 15:03

      Vladimír 2

      Re: Náhrada za použití os.auta při služe
      >>>>dát
      >>>>do účetnictví a odpočítat z nich DPH. Copak na
      >>>>dokladu je přesně tolik benzínu, co zaměstnanec
      >>>>projel?
      >>>>Všechno bylo použito pro mou ekonomickou činnost?
      >>>>Kdyby to
      >>>>byl řádný daňový doklad, bude vystaven na zaměstnance
      >>>>a ne na firmu.....prostě blbost, kterou jen kontroly
      >>>>přehlédly...
      >>>*******************************************
      >>>Jednoduchá zásady: dokladm o nákupu PH dokladuje
      >>>zaměstnanec pouze CENU PH za 1 lt, potřebnou kvýpočtu
      >>>NÁHRADY dle §158/3 ZP. Ofotím, přiložím k výpočtu a
      >>>doklad
      >>>vrátím = je zaměstnance, ne můj. Tečka
      >>>Dotaz byl na SOUVISLOST nákupu PH po skončení
      >>>cesty. Běžně obhajuji, zrovna jako předchozí nákupy.
      >Já bych tankování na konci cesty neuznala a proplatila
      >bych jim to cenou vyhlášenou MFCR s tím, že buď si
      >příště přinesou doklad o nákup v den začátku cesty, nebo
      >mají smůlu....Vy se vystavujete nebezpečí, že Vám to
      >kontrola neuzná a doměří neoprávněně sníženou daň z
      >příjmu.
      **********************************************
      To co uvádíte formou ==>Já bych tankování na konci cesty neuznala== je věc nejen názoru ale hlavně obhajitelnosti. Pokud vyrazím na služ. cestu s plnou nádrží
      (na jejihž načerpání nemám doklad) tak po návratu si klidně i další den nádrž opět doplním a doklad předložím
      ke kontrole ceny za 1 lt PH. Pokud by bylo v cest. příkaze uvedeno nebo dohodnuto, že MUSÍM tankovat během cesty např v Německu, tak klidně předložím doklad na 1 lt
      a budu požadovat úhradu náhrady dle této ceny - přesně dle textu zákona. Co se asi bude zaměstnavateli a berňáku více líbit?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).