Hlavní navigace

Stavba domu podnikání i bydlení Prosím!

  • (neregistrovaný) 88.146.213.---

    29. 8. 2011 9:41

    prosím o radu, jak podle nvého zákona o DPH od 1.4.2011 to bude se stavbou domu kde bude přízemí pro podnikání a podkroví pro bydlení v projektu je 40proc.pro podnikání a 60proc pro bydlení. Dříve to byl par.48 ZDPH. Teď z toho nejsem moc moudrá. Bude to nová výstavba v par.48 se mluví o opravách, změnách a par.48a zaseo soc. bydlení... Poradí někdo? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 8. 2011 10:50

      Jana V. (neregistrovaný) 193.179.131.---

      Re: stavba domu podnikání i bydlení Pros
      DPH 10% můžete mít pokud spadáte právě do toho § 48a.
      Rodinný dům pro sociální bydlení je rodinný dům (více jak polovina podlahové plochy pro rodinné bydlení), jehož celková podlahová plocha nepřesáhne 350 m2. Celkovou podlahovou plochou rodinného domu pro sociální bydlení se rozumí součet podlahových ploch všech místností rodinného domu.

      Což si myslím, že asi budete splňovat (60% máte pro bydlení) i když nevím tu celkovou plochu.

    • 29. 8. 2011 11:02

      a (neregistrovaný) 88.146.213.---

      Re: stavba domu podnikání i bydlení Pros
      takže myslíte, že u celé stavby by se uplatňovalo DPH 10%? Nemusí se rozlišovat ta část 60% na bydlení s 10DPH a na těch 40% pro podnikání účtovat s 20DPH. A pak odpisovat jaK? Celkovou cenu pořízení bez DPH rozdělit na 60a 40 a těch 40% /co půjde na podnikání/ dát jako vstupní cenu majetku??? Příjde mi to nějak krkolomné. Nevím o co se opřít. Děkuji za názory.

    • 29. 8. 2011 15:13

      Jana V. (neregistrovaný) 193.179.131.---

      Re: stavba domu podnikání i bydlení Pros
      Pokud splňujete rozměry a máte více jak polovinu podl. plochy pro bydlení, tak opravdu bude na všechno 10%DPH.

      Pokud RD vložíte do obchodního majetku, tak budete odepisovat v poměru podlahové plochy místnosti používané k podnikání k celkové podlahové ploše rodinného domku. I další výdaje např. vodu, elektřinu atd. pokud nebudete mít samostatné elektroměry...

      Pokud RD nevložíte do majetku tak nemůže odepisovat nic, ani si do nákladů nemůže dát výdaje na opravu, údržbu nebo technické zhodnocení majetku sloužícího k podnikání. Pouze provozní výdaje jak již bylo uvedeno výše.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).