Hlavní navigace

Hospitalizace a lístek na peníze

  • (neregistrovaný) 90.179.26.---

    30. 8. 2011 9:46

    Dobrý den,
    neschopenka od 3.8., potvrzení o trvání prac. neschopnosti ze dne 23.8. předána zaměstnavateli, od 25.8. hospitalizace, která pravděpodobně překročí 31.8., mám žádat od obvodního lékaře ještě i lístek na peníze a zaslat zaměstnavateli? Nebo nyní stačí potvrzení o trvání neschopnosti a poslat lístek na peníze až za září??
    Nemocenskou bude vyplácet zaměstnavatel, firma má více než 25 zaměstnanců.
    Prosím o radu. Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 8. 2011 9:54

      RenataH (neregistrovaný) 80.188.42.---

      Re: Hospitalizace a lístek na peníze
      Dnes už je to trošku jinak - nemocenskou neplatí zaměstnavatel, ale vždy OSSZ. Zaměstnavatel platí náhradu mzdy za prvních 21 dnů prac.neschopnosti. Ty vám zaplatí, protože lístek na peníze jste mu předala. Potřebujete ještě lístek na peníze ke 31.8., na jehož základě vám zaměstnavatel eviduje nemoc (nemá jný doklad o tom, že jste k 31.8. nemocná)

    • 30. 8. 2011 10:01

      e. (neregistrovaný) 90.179.26.---

      Re: Hospitalizace a lístek na peníze
      Moc děkuji, takže musím ještě k obv. lékaři. Je nějaká lhůta před a po posledním dni v měsíci, kdy ji musí lékař vydat a do kdy se musí zaměstnavateli odeslat?
      Zaměstnavatel vyplácí mzdu na účet, bude také OSSZ zasílat nemocenskou na účet?
      Děkuji.

    • 30. 8. 2011 9:57

      markov (neregistrovaný) 82.114.193.---

      Re: Hospitalizace a lístek na peníze
      Nemocenskou nebude zaměstnavatel vyplácet ani omylem - ani kdyby měl 1.000 zaměstnanců, nemocenské vyplácí OSSZ od 22. dne nemoci.
      Zaměstnavatel bude vyplácet náhradu mzdy za ztrátu na výdělku podle § 192 ZP a to po dobu prvních 21 dnů nemoci.
      "Lístek na peníze" k 31.8. bych žádala, protože jinak bude nemocenská od OSSZ proplacena až včetně září (pokud dodáte doklad k 30.9.).

    • 30. 8. 2011 10:02

      Kara (neregistrovaný) 83.240.26.---

      Re: Hospitalizace a lístek na peníze
      Způsob placení nemocenské se už nyní nerozlišuje podle počtu zaměstnanců. Nyní v prvních 21 kalendářních dnech nemoci platí náhradu firma, a to za pracovní dny v těchto 21 kalendářních dnech. Od 22. kal. dne platí nemocenskou sociálka, a to za kalendářní dny. Jde o jiný výpočet než u náhrady od zaměstnavatele.
      Zaměstnavatel si nechá III. díl + lístek na peníze, který lékař vystavil k 21. dni trvání neschopnosti - na základě toho platí tu náhradu.
      Na sociálku se pak posílá díl č. IV, příloha s výdělky od zaměstnavatele + další lístek (lístky) na peníze a nakonec díl č. V (uschopenka). Na základě toho zasílá sociálka nemocenskou zaměstnanci domů - buď poštou nebo na účet, podle toho, co vzadu na díle č. IV vyplnil.
      Takže Vy do 23.8. (což je 21. den nemoci) dostanete náhradu od zaměstnavatele. A pak dostanete nemocneskou od sociálky do té doby, do jaké budete mít vystavený další lístek na peníze.

    • 30. 8. 2011 10:38

      abc (neregistrovaný) 90.176.134.---

      Re: Hospitalizace a lístek na peníze
      Pokud bude k 31.8. stále v nemocnici, požádejte si přímo tam o jeho vystavení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).